OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

öğretmen ve velilerle iletişim kurma yolları

Öğretmenler zaman zaman velilerle sorun yaşarlar.

Öğretmenler zaman zaman velilerle sorun yaşarlar. Kimileyin çok büyümeden kapatılır sorun. Aslında sorun buzdolabına konulmuştur. Veliniz olduğu sürece ve aranızdaki iletişimsizlik sürdüğü sürece sorun var olacaktı, bunu unutmayınız.

Hazırlıklı Olmak

Veli toplantıları ya da adı ne olursa olsun velilerle yapacağınız her tür görüşmeye hazırlıklı olun. Hazırlıksız yakalandığınız bir anda tamiri zor zararlar görür ikili ilişkileriniz.

Düzenli Bilgi Garantisi

Okulun ilk açıldığı günden başlayarak veliye öncelikle çocuğuyla ilgili sürekli bilgilendirileceğin güvencesini vermek gerekiyor. Çünkü her veli sonuçta çocuğuyla ilgili her zaman bilgilendirilmek ister.

Karşılıklı Tanıma

Kendinizi velinize tanıtınız ve velinizi de tanıyınız. gerekirse okulun açıldığı ilk haftada yapacağınız toplantıda velinizin kendisini tanıtması için bir kağıda birşeyler yazmasını isteyebilirsiniz.
Toplantıya katılmayan velilere mesaj, bilgi göndereblirsiniz.
Yapılan ilk toplantıda sınıfın programının yanısra velileri yardımlaşma konusunda duyarlılaştırabilirsiniz. Velilerin nasıl destek sağlayabileceklerini belirtmelisiniz.
Ev ziyaretlerini, telefon ve internet görüşmelerinin yanında okul sonrasında biryerlerde çay da içebilirsiniz.

İletişim Ve Rahatlama

Veliyi sizinle iletişim kurdurmanın en iyi yolu onu rahatlatmanızdır. Ayrıca veliniz karşısında iyi bir dinleyici olmanız gerekiyor, iletişim yollarınızın dikensiz olmasını istiyorsanız. Buradan ona ilgi gösterdiğinize inancaktır. Siz bununla kalmayıp çocuğunu kişisel olarak tanıdığınız velinize göstermeniz gerekiyor. Bu öğrenci hakkında vereceğiniz akademik bilgi kadar önemlidir.
Konuştuğunuz veliye çocuğu hakkında kötü şeyler söylemeyin. Çocuk ne kadar yaramaz veya olumsuz olursa olsun siz olumlu şeyler söyleneye bakın.
Çocuğun aile yaşamı hakkında olabildiğince fazla bilgi edinin ama aile içi ilişkilere de karışmayın.

Olumlu bir vücut dili kullanırken velinizin görüşünü de önemseyin. Zamanla güven oluşturabileceğinizi unutmayarak uygun bir dil kullanın. Karmaşık tümceler kurmayın, onun yaşantısı dışındaki terimleri kullanmayın, yani velinizin anlayacağı bir dille konuşun.

Updated: 25 Nisan 2018 — 17:04

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016