OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

GORKİ

111GORKİ

Rus ve dünya edebiyatının saygın adlarından Maksim Gorki’nin biyografisini Henri Troyat’ın kaleminden Alfa Yayınları okura sunuyor.

“Halbuki Stalin’e, Lenin’e duyduğu sevgi dolu hayranlığı duymuyordu. Söylev ve yazılarında Lenin’in “dehasını” yüceltirken, Stalin için “çelik iradesinden” öz etmekle yetiniyordu.” (s.199)

ÇOCUKLUK VE SONRASI

Henri Troyat’ın Maksim Gorki adlı yapıtı ünlü yazarın yaşamını çocukluğundan başlayarak şu başlıklar altında veriyor: Karanlık kökenler, Volga, Çıraklık yılları, Öğrenciler, Mujikler, İlk aşk, Maksim Gorki, Gazeteci, Fırtına Habercisi, Sahne, Kanlı Pazar, Göçmenin öfke nöbetleri, Capri, Anayurda dönüş, Devrim, Yeni sürgün, Resmi sözcü, Son hizmet ve Kaynakça.

 

EKİM DEVRİMİ VE

Henri Troyat Maksim Gorki’yi anlatırken 1917 Ekim Devrimi’ni de veriyor. Rusya’da uzayan kuyruklar, kıtlık, işçi eylemleri, anarşi ve Prens Lvov başkanlığında kurulan geçici hükümeti… veriyor. Devrimin önde gelen adlarıyla ilgili bilgi veriyor. Yeni Hayat adlı yayın organında Gorki eleştiriyor devrimin önderlerini ve yanlış gördüklerini. Dergi daha sonra kapatılıyor. Yeni Hayat ‘ı kim ve neden kapattı sorularının yanıtlarını kitapta bulabileceğinizi belirtmek gerekiyor.

“Olaylar hızlanıyordu. Her gün dünün kargaşasına ekleniyordu. Askerler kışlalardan ayrılıp, sokaklarda başı boş dolaşıyorlardı. Kaldırımlarda pislik tepeleri yükseliyor ve kimse onları süpürmek istemiyordu.” (s.134)

 

GORKİ ÖLDÜRÜLDÜ MÜ?

Henri Troyat’ın Gorki adlı biyografi çalışmasının ilginç konularından birisi de Maksim Gorki’nin ölümüyle ilgili verdiği bilgiler olduğu görülüyor. Ünlü yazarın soğuk algınlığından kaynaklanan bir hastalıktan vefat ettiği belirtiliyor. Ancak bu soğuk algınlığını oluşturacak ortamı bilinçli olarak yaratan ünlü Sovyet devlet adamı olarak kimi işaret ettiğini kitapta okuyoruz.

Henri Troyat’ın Gorki adlı yapıtı dünya ve Rus edebiyatının önemli bir yazarıyla ilgili bilgi vermekle kalmıyor, dönemin çözümlemesini yapması için bir çok önemli bilgiyi sunuyor.

MUSTAFA ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::

Maksim Gorki (Biyografi), Henri Troyat, Çeviren:Hakan Tansel, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Haziran 2017

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016