OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Gönül Defteri

GÖNÜL DEFTERİ

Doğu Perinçek sanat siyaset, devlet adamı, bilim insanı ve partili arkadaşlarının portrelerinin, anılarının kısacası sıcaklıklarının yer aldığı yazılarını topluyor,  Gönül Defteri’nde

Doğu Perinçek, günümüz siyasi kişilikler arasında Türkiye’de sanata ve sanatçıya yaşamında oldukça  geniş yer ayıran birisi. Bu tartışmasızdır.

Yukarıda söylediklerimizi birkaç örnekle açıklama çalışayım.

Perinçek’in  sanat ve sanatçılarla özel dostluğunun olduğunu söylenmekle yetineceğim. Parti ve Sanat, Aydın ve Kültür adlı yapıtlarının yanı sıra çocuklar için yazdığı Memidik Kaptana Mektuplar adlı  fantastik yapıtı ise dikkat çekilecek bir başka kitabı.

Ya çıkardığı dergiler ve gazeteler ?

Yayımladığı, yönetmenliğini yaptığı ya da içinde yer aldığı Başta 1968 yılında arkadaşlarıyla çıkarmaya  dergi olarak başladığı daha sonra günlük gazeteye dönüşen bugün de yayınını sürdüren Aydınlık, 2000’e Doğru, Yüzyıl, Saçak, Papirüs ve son olarak kuramsal bir dergi olmasına karşın Teori’de de kültür, sanat ve edebiyat olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Doğu Perinçek’in dergi ve gazete sayfaları arasında yer alan yazılarının toplandığı  bir kitapla karşı karşıyayız. Gönül Defteri adlı bu yapıtta onun ağırlıklı olarak sanat/siyaset insanlarına ilişkin yazılarının ağırlık taşıdığını  belirtmeliyim.

SİYASETÇİLER, BİLİM İNSANLARI VE DEVLET ADAMLARIMIZ

Doğu Perinçek’in Gönül Defteri’ndeki isimler arasında siyaset ve bilim insanlarımızın yanı sıra devlet adamlarımızla ilgili yazıları da yer alıyor. Hepsi de ülkemizin seçkin kişilikleri arasında yer alan bu kişilerle ilgili de yazarın birebir dostluğundan ve ilişkilerinden süzüle gelen tümceleri görüyoruz. Öyle ki, Rauf Denktaş’la Kıbrıs sorunun çözümü konusunda sırt sırta verip mücadele ettiler. Ermeni soykırımı yalanına karşı ise buraya Gönül Defteri’nden aktaracağım çok  kişi olduğunu belirtmem gerekiyor.

PARTİLİ ARKADAŞLARI

Doğu Perinçek’in Gönül Defteri adlı yapıtında TİİKP’ten Sosyalist Part’ye, İşçi Partisi ve Vatan Partisi’ne kadar gelen  siyasal literatürde “Aydınlıkçı” olarak adlandırılan partili arkafdaşlarını da görüyoruz.

Filistin’de İsraillerce şehit edilen Bora Gözen’den başlayarak Durmuş Uyanık’a, Hasan Yalçın’a, Prof. Uçkun Geray’dan Muhiyettin Öksün, Mehmet Ali Tüfekli ve  Kubilay Deligöz’e kadar uzanıyor. Kuşkusuz her biri bir birinden ilginç öykülere sahip onun partili arkadaşları da.

Aslında hepsinde söz etmek gerekiyor, Perinçek’in partili arkadaşlarından. Çünkü onun kaleme aldığı Aydınlıkçılar’ın  öyküsü okunda bir fedai kültürünün varlığını duyumsuyoruz, kökleri ta İttihat ve Terakki’ye uzanan.

 

DEFTERDE KİMLER VAR?

Yapıtın önsözünde özellikle “kamu malıdır” ya da “yeniden paylaşımdır” ibaresi kullanılıyor. Gönül Defteri adlı yapıttaki isimlerin hemen hepsi Doğu Perinçek’in dostluğu olduğunu belirtmek gerekiyor. Yani bu yapıttaki kişilerle ilgili bilgiler tozlu raflardan alınmış değil, ancak ömür dediğimiz hiçbir arşiv belgesinin yerini tutamayacağı bir ırmaktan sunuyor yazar, bize. Dostluğun, içtenliğin, deneyimin ve bilginin iyice yoğrulup sunulduğunu düşünüyorum.

Doğu Perinçek’in kimilerini hepimizin çok yakından tanıdığı, bugün çoğunun aramızda olmadığı  isimlerin yer aldığını söylemeliyim. Gönül Defteri’ndeki isimleri şöyle sıralayabiliriz:Tahsin Bekir Balta, Hikmet Kıvılcmlı, Bora Gözen, Yılmaz Güney, Erkan Yücel, Haldun Taner, Cemal Süreya1-2-3, Muammer Aksoy, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Eşref Bitlis, Münci Kapani, Abidin Dino, Aziz Nesin, Mehmet Ali Aybar, Bahri Savcı,MNejat Birdoğan, Melih Cevdet ve Necati Cumalı, Hasan Yalçın, Suphi Karaman, Bedri Uzunalimoğlu, Ahmet Hezarfen, Attila İlhan, İsmet Kemal Karadayı,Hüseyin Kaya, Cahit Talas, Onur Akdoğu, Mehmet Gül, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Gökdere Candemir Evren, Gündüz Aktan, Saim Bugay,  Muhyettin Öksün, Uçkun Geray, Dinçer Kömek, Demirtaş Ceyhun, Halit Refig, Ali Tatar, İlhan Selçuk, Gürbüz Tüfekçi, Halit Çelenk, Ali Kocatürk, Mihri Belli, Kaşif Kozinoğlu, Esin Afşar, Hikmet Gökalp ve Server Tanilli, Sönmez Atasoy, Aydın Menderes, Rauf Denktaş,Şükrü Günbulut, Ali Dinçol, Alparslan Berktay, Metin Kurt, Kurthan Fişek, Erol Şadi Erdinç ve Tevfik Çavdar, Asım Kocabıyık, Günseli Başar, Güzin Dino, Sait Maden, Alpaslan Işıklı, Altan Günbay, Servet Cömert, Metin Demirtaş, Erdoğan Alkan, Talip Apaydın, Muzaffer Tekin, Oktay Sinanoğlu, Veli Devecioğlu, süleyman Demirel, Yıldırım Pekkan, Alaeddin Asna, Fikret Otyam, Oktay Akbal, Durmuş Uyanık, Levent Kırca, Ali Tokgöz, Cahit Can, Mehmet Günay, Yaşar Nuri Öztürk, Halil İnalcık, Tarık Akan, Emin Özdemir, Doğan Yurdakul, Rasin, Firuz Kanatlı, Kubilay Deligöz, Ali Özdemir ve Mehmet Ali Tüfekli.

Doğu Periçek’in hemen hepsi tanıdığı kişilerle ilgili yazıları yer alıyor, Gönül Defteri adlı yapıtında. Edebiyat ve siyasal tarihçilerinin dikkatini çekmekle birlikte insanımıza özellikle gençlerimize  örnek  olarak gösterebileceğimiz kişiler yer alıyor, bu çalışmada.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::

Gönül Pınarı, Doğu Perinçek, I. Basım:Kaynak Yayınları, İstanbul, Nisan 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016