OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Göndermeler

GÖNDERMELER

Selahattin Özpalabıyıklar’ın yazı, yanıt, söyleşi ve anılarının yer aldığı Enis Batur’un önsözüyle Göndermeler adıyla Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

Enis Batur’un önsözünde sonra yapıtta İlk adımlar, başlangıçlar- Sessizliğin sesi, Seyhan’ın Meşkleri.

Borç defteri- Altın gölge (John Luis Borges), Amma Hikaye, Necatigil Şiirinde “Çizgi”nin üç hali:Olası bir tekvin ve tesniye öyküsü, A’dan Z’ye İlhan Berk, En son ne zaman günah çıkardınız? Refig Halid:Çiviler ağzına batmaz mı senin? Kitapların içini de dolduran adam, “Anason kokulu biyografiler”, Oğuz Atay öyküsünde birey:Notlar, sorular, iki zihinde bin dalga yahut dalgada iki zihin:Bir diyalog (Rsin İleri ile).

Size bir kitap dolayısıyla kendimden bahsedeceğim-Atlantis’e nasıl gidilir, nereleri gezilir? Yedi iklim dört bucak’ta rehberimiz evliya.

Metindışı- Çevirmenin önsözü (J.L. Borges, Altın ve Gölge), (Arka kapak yazısı:A. Maalouf, Semerkant), Sunuş (E. Demirkan, Ercüment Behzat Lav:Hayatı, sanatı, eserleri), (Sergi davetiyesi: “Demiryol:Tren Çağı”), Bir deneme için başlangıç (Yüz yıldan denemeler), “Odası dünyadan büyük”, (E. Dickinson, Seçme şiirler), (Sunuş:Cemal Süreya, Üvercinka) Hikmet Burcunun seçkin sakini, ( Behçet Necatigil, Eski Sokak-Seçme Şiirler), iki kitap, ilk takriz (G.İhsan, katakofti:Sekizli muamma hikaye), “Şiirimizin öfkeli genci”, (M. Eloğlu, Nedircik Yavrusu-Seçme Şiirler), Zaman’ın usta öykücüsü, (S. Kudret Aksal, Saatler-Seçme Öyküler), Yirmi yıl sonra nihayet:Çevirmenin sunuşu (Anna Kavan, Buz), Yalın ve ürpertici (S.K. Aksal, Ne Tuhaf-Seçme Şiirler), Şemsiyesine her şeyi doldurabilir (C. Süreya, Türkçe bilenin işi rast gider-Seçme Denemeler), Güzel sanat suçları için katalog (R.H. Karay, Güzel sanat suçları), Geçen Gene düşünüyorum… “Intellectuel” nurlanır, “münevver” aydınlanırken.

Intentio Editoris– “Her yeni kitaba başlarken ödüm kopuyor” (Söyleşi: S. Gümüş), Editörüm ve tedavi görmüyorum! (Editörlük zanaatı üzerine başıbozuk notlar), Editörün (Teamüle uyarak gerekmediği halde yazılmış ve biraz uzunca tutulmuş) notu, İmla hakkı (Dosya:S. Epik).

Personoe-Hikaye-i Basmacı İbrahim Efendi, Kanlı Ansiklopedi, (İki yitik yazar), Oulipoyun, Kopya:Aslı gibi değildir, Nam-ı diğer Asım Prizren, Ali Teoman kimlerdir? Özenle tertip edilmiş bir şahsi masal. Sanat uzun.

Fırsat gani – Velakin oğlan tembel! – What the hell is art?

Kavgaya bize gidelim– Benim Türkçem senin Türkçeni döver!

Şehrengizler-Galata’nın üst katı Beyoğlu işte, Var mı başka bir yer böylesine çarpıcı, “Dört yanı dağlar bağlar”.

Kaç cümleye kadar alabiliyoruz?- Bir çeviri hırsızlığını nereye kadar ihbar edebilirim? Ah şu intihalci “prof”lar!

Müteferrik– Kutsal duman:Etiyopya’dan Ütopya’ya “Bütün Tütün”,, On üç parça deri.

Hece taşları- Mustafa Irgat, Evren Aydın

Fikri sorulan adam- “Ben değişik bir adamım!” Söyleşi A. Günay), En sevdiğim 10 roman, “Ayar vermede de sözlükler birinci kaynak”, Noktalı virgül ve iki nokta, Selahatin Özpalabıyıklar ile söyleşi (M. F. Kutan).

Selahatin Özpalabıyıklar’ın Göndermeler‘i edebiyatımızı irdelemek isteyenler için vazgeçemeyecekleri bir yapıt.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::

Göndermeler (Yazı, Anı, Söyleşi ), Selahattin Özpalabıyıklar, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ekim 2018

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016