OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Gölgedeki Yıldızlar

GÖLGEDEKİ YILDIZLAR

Dr. Bahar Eriş’in disleksi konusunu içeren yapıtı Gölgedeki Yıldızlar Disleksinin Gizli Yetenekleri, adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

DİSLEKSİ NEDİR?

Çocuğun zeka problemi yoktur. Yani çocuk normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğuna disleksi deniyor.

Bahar Eriş’in öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarımızın sorunlarını irdelediği Gölgedeki Yıldızlar Disleksinin Gizli Yetenekleri, adlı yapıtındaki bölümler ve bu bölümlerdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:

1.DİSLEKSİDEKİ YETENEK:DİSLEKSİ NEDEN  AVANTAJDIR?

Gölgedeki Yıldızlar Disleksinin Gizli Yetenekleri,, Disleksinin armağanı:Disleksi neden bir kusur değil yetenektir? Dislektik girişimciler:”Bu çocuk ya hapsi boylar ya milyoner olur!”, Dislektik yazarlar:Yazma tutkusu okuma güçlüğünü yener mi? Görsel dislektikler:Ikea, dislektik bir çocuğun dünyadan intikam alma projesi olabilir mi? Dislektik bilim insanları:Diskeksi nasıl nobel ödülünü getirir? Dislektik müzisyenler::Nadir bulunan bir cevher, Kinestetik dislektikler:Michelin yıldızlı aşçılar, olimpiyat şampiyonları, oscar ödüllü oyuncular…

2-DİSLEKSİNİN ZOR YÖNLERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Disleksi dedektörü:Disleksi işaretleri nelerdir? Aklınızda bulunsun:Dislektik beyinde neler oluyor? Çocuğu bekleyen en önemli tehlike:Öğrenilmiş çaresizlik, Geliştirici öneriler, Somut, çok duyulu, hikayeli, bütünsel:Dislektik beyne nasıl öğretmeli? Fark yaratan öğretmen uygulamaları:Öğretmenler ne yapabilir?

Bahar Eriş’in normal ya da üstün zekada olmasına karşın öğrenme güçlüğü yaşayan kişilerin durumunu çeşitli yönleriyle ortaya koyduğu yapıtı Gölgedeki Yıldızlar Disleksinin Gizli Yetenekleri, başta eğitimciler olmak üzere ailelerin de edinmesi gerekli diye düşünüyorum.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::

Gölgedeki Yıldızlar Disleksinin Gizli Yetenekleri, Dr. Bahar Eriş, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mayıs 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016