OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

GÖKYÜZÜNE DÜŞERKEN MELEKLER

IMAG0435

GÖKYÜZÜNE DÜŞERKEN MELEKLER

Vedat Akdamar-Didem Görkay’ın dünya edebiyatında intihar (özkıyım) eden sanatçıları inceldikleri Gökyüzüne Düşerken Melekler (İntihar Eden Şairler) adlı yapıtları Artshop Yayınları arasında okura sunuldu.

“Belki yanıtsız kalan soruları için, siyah da olsa bir yanıt olarak gördüler ölümü ya da savruldukları uçurumlarda tutunamadılar hayatın kıyısına. Hayat onlar için, ürekek adımlarla ilerledikleri loş bir koridordu, sonunda yanlış anahtarla açmaya çalıştıkları bir kapı olan.”

ÖZKIYIMLA SONLANAN YAŞAMLAR 

Vedat Akdamar ve Didem Görkay’in  Gökyüzüne Düşerken Melekler (İntihar Eden Şairler) adlı yapıtında yer alan intihar (özkıyım) eden sanatçılar arasından kimileri şunlardır: Sappho, Heinrich Von Kleist, Gwerard de Nerval, Stefan Zweig, Wirginia Wolllf,  Georg Trakl, Walter Hasenclever, Kurt Tucholsky, Marina Ivanovna Tsvetaeva,Cesare Pavese, Dalida, Paul Celan, Hart Crane, Sergey Yesenin, Mayakovski, Attila Josef…

Vedat Akdamar ve Didem Görkay Gökyüzüne Düşerken Melekler (İntihar Eden Şairler) adlı yapıtta yaşamalrını özkıyımla (intihar)  sonlandıran sanatçıların yaşam öyküsüne yer verilmekle kalınmıyor yapıtlarından da örnekler sunuluyor, okura.

EMEĞE SAYĞI

Vedat Akdamar ve Didem Görkay Gökyüzüne Düşerken Melekler (İntihar Eden Şairler) adlı yapıtlarının kapsamları içine Türk sanatçılarını dışarıda tutarak sunuyorlar okura, kitaplarını. Doğru da yapmışlar. Çünkü intihar(özkıyım) eden Türk sanatçıları incelemk başlı başına bir konu. Diğer bir neden olarak bu konuda daha önce yapılan çalışmalar  da gösterilebilir. Yapılann önceki çalışmaları gölgelememek, onların emeğini savurmamak adına da böyle bir yola başvurulduğunu düşünüyorum. Bu emeğe saygıdır, yatmaktadır Türk sanatçıları kapsam dışı bırakmak.

Ancak önsözde de belirtildiği gibi bütün intihar (özkıyım) eden sanatçılar bulunmuyor. İlerideki yeni baskılarda eksiklerin de yavaş yavaş tamamlanacağını umuyoruz.

Vedat Akdamar-Didem Görkay’ın  Gökyüzüne Düşerken Melekler (İntihar Eden Şairler)  okura  intihar (özkıyım) eden sanatçıların sadece adlarını vermiyor,  yaşamlarından ve yapıtlarından örnekler sunuyor.

MUSTAFA ASLAN

………………………………….

Gökyüzüne Düşerken Melekler (İntihar Eden Şairler) (inceleme), Vedat Akdamar-Didem Görkay, I. Baskı:Artshop Yayınları, İstanbul, 2009

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016