OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

GÖBEKLİTEPE VE TANRILARIN DOĞUŞU

GÖBEKLİ TE20161116_193932PE VE TANRILARIN DOĞUŞU

Andrew Collins’in Göbekli Tepe ve Tanrıların Doğuşu adlı yapıtı  okura arasında Alfa Yayınları sunuluyor.

“Başka Yeresan mitlerinde aslan, Hz. Muhammed’in damadı ve kuzeni Hz. Ali’nin avatarıdır; benzer geleneklere sahip olan Alevilerde de durum böyledir.Aleviler Hz. Ali’yi on iki imam veya  dini liderin ilki olarak görür ve onu on iki yıldızla çevrili bir aslan olarak tasvir eder.” (s.469)

Birinci Kısım:”Kuruluş” adının taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Ömrünün eseri, Anıtsal mimari, Taş kesmiş figürler ve Tuhaf glifler adını taşıyor.

İkinci Kısım:”Evren” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Gökyüzüne giriş kapısı, Başka bir dünyaya açılan pencere, Yıldızlara dönük, Ruhların güzergahı, Akbaba kültü, Kozmik doğum dikilitaşı.

Üçüncü kısım “katastrofobi” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Kapüşonlular, Tilki kuyruğu korkusu, kozmik entrikacı, Tilkilerden kurtlara, tanrıların son yılları, Kurdun soyu, Suriye’de karanlık bir güm, ve sonrası.

Dördüncü bölüm “Bağlantılar” adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Rengeyiği avcıları, Swiderianların dünyası, Solutrean bağlantısı, Obsidiyen saplantısı, Bingöllü ustalar, Kurt Taşı Dağı, Dünyanın kurtarıcıları, Tuhaf görünümlü insanlar.

Beşinci kısım “Birleşme” adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Cennet bahçesi, Cennet çeşmesi, Dünyanın zirvesi, Anunnakilerin ortaya çıkışı, İnsanoğlunun yaradılışı, Gözcülerin gelişi, Gözcülerin dağı, Yılanlarla yürümek.

Altıncı kısım “Sonuç” bölümü olarak sunuluyor. “Sonuç” bölümündeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Cennet bahçesinin sakin bir köşesi, Kızıl kilise, Adem’in sırları, Melekler gibi, Cennet Bahçesi’ne dönüş, Cennet’e yolculuk, Göbekli Tepe’ye dönüş ve Masumiyet kaybı adını taşıyor.

Andrew Collins Göbekli Tepe ve Tanrıların Doğuşu adlı yapıtında Göbekli Tepe’ye yaptığı geziyi okurlarla ayrıntılarıyla paylaşıyor.

Mustafa ASLAN

……………………………

Göbekli Tepe ve Tanrıların Doğuşu, Andrew Collins, Çeviren:Leyla Tonguç Basmacı, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Aralık 2016

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016