OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Gezi Apartmanı

IMAG1537Gezi Apartmanı

Filiz Elasu ‘Oyun’ adlı romanından sonra yeni yapıtıyla okurun karşısına ‘Gezi Apartmanı’ yla çıktı. Filiz Elasu ‘Gezi Apartmanı’ adlı  romanında  toplumu ve bireyi değişik açılardan sorguluyor.

yaşadığımız günler

Filiz Elasu ‘Gezi Apartmanı’ adlı romanındayaşadığımız günleri okura romanın tatlı diliyle sunuyor. Romanda etnik ve dinsel kimlik çatışmalarının hızlandığı, ülkenin bölünme tehdidiyle karşı karşıya kaldığını kahramanları aracılığıyla sunuyor. Yakın zamanda yaşanılan Kahramanmaraş ve Sivas Katliamları’na da göndermelerin yapıldığı yapıtı ayrışmanın ve çatışmanın hızla yaşandığı bir dönemin romanı olarak nitelemek pek de yanlış olacağını düşünmüyorum.

“…Tek bildiği insanların inançlarından dolayı yakıldığı, öldürüldüğü bir ülkede yaşadığıydı ve etrafında bu konularda bilgili, babası dışında fazla kimsenin olmadığıydı. O ise hep derin laflar eden, muğlak cevaplar veren, bu konuları pek gündeme getirmeyip kendini saklayan biriydi. Başından geçenlerin, arkadaşını kaybetmiş olmasının verdiği acıyla içine girdiği psikolojik buhran yüzünden böyle davrandığının farkındaydı.” (s.s. 164-165)

 

istanbul

Filiz Elasu ülkemizin son yıllarda yaşadığı oluölu/ olusuz değişimlere ışık tuttuğu romanının bir yanını da uzam olarak seçtiği İstanbul oluşturuyor. İstanbul’uu güzel bir kent olarak anlatmakta ısrar ettiği  yapıtın bütününde anlaşılan yazar kentin bozulan güzelliğine de dikkat çekiyor.

“… Karşı kıyının, Bostancı’dan Pendik’e kadar uzanan beton yığınlarının çirkinliği gecenin karanlığı içerisinde kaybolmuş, yerini sonsuza kadar uzanmak istercesine süregiden bir ışık kütlesine bırakmıştı. Gündüz dehşet içinde izlediğimiz manzarayı hatırlayan Sacide garip bir rahatlama hissetti. iyi ki karanlık diye birşey vardı.” (s.172)

 Gezi Apartmanı  adlı romanında Filiz Elasu ülkemizdeyakın zamanda yaşananları aktarıyor, başarılı bir şekilde.

Mustafa ASLAN

———————-

Gezi Apartmanı (roman) , Filiz Elasu, I. Basım:Çeviribilim Yayınları, İstanbul, Kasım 2014

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016