OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

geride kalanlar

 

binnaz_oner_2

 

GERİDE KALANLAR

Binnaz Öner’in Evrensel Yayınları arasında okura ulaştırılan ‘Geride Kalanlar’ adlı yapıtı Ermeni tehcirini anlatıyor. Yazar, çok tartışılan tehcir konusunu bir başka açıdan ele alıyor. Bilinen izleklerin dışına çıkarak tehcir sonrasında kalanların durumuna ışık tutuyor.

suç ve ceza

Binnaz Öner ‘Geride Kalanlar’ adlı yapıtında Gaziantep’in Rumkale mevkiinde Kayalık köyünde tehcirden önceki ve sonraki durumu veriyor. Yazar kahramanları aracılığıyla tehcir konusuna değiniyor. Osmanlı’nın I. Paylaşım Savaşı sırasında sorun yaşadığı Ermenileri ülke dışına zorunlu olarak göç ettiriyor, hem de bir daha dönmemek üzere.

Yazar, ‘Geride Kalanlar’ adlı yapıtında Kayalık Köyü’nde hiçbir şiddet olayına karışmamış köylülerin zorunlu göç ettirilmesini eleştiriyor.  Göç eden köylüler yolculuk sırasında can güvenliği olmadığından kız çocuklarını ve hamile bir kadını bırakıp gidiyorlar.

Yapıtta dillendirilen sadece suçlular cezalandırılmalıydı görüşü ağırlık kazanıyor.  Ortada suç yoksa ceza da olmaması gerekiyor. Ceza suçu işleyene verilmelidir, Ermeni ya da başka etnik kökenden kim olursa olsun.

osmanlı ve ermeniler

Osmanlı-Ermeni ilişkilerine ‘Geride Kalanlar’ adlı romanında Binnaz Öner değiniyor. Tehcir gündeme getirildiğinde, Osmanlı ile iyi ilişkileri öteden beri süregeldiğini bilen köylüler böyle bir kararın alınmasına şaşırıyor. Hatta zorunlu göç kararının yalan olduğu da düşünülüyor.

I.Paylaşım Savaşı yıllarında Ermeni çetelerin yaptıkları örnek gösterilerek ülkedeki ermeni nüfusunun başka bir ülkeye göç etmesi kararı Osmanlı’nın Ermeniler konusundaki bakışının değiştiğini de gösteriyor.

“Bizi buradan tanrı değil Osmanlı sürüyor! Osmanlı… Yüzyıllardır hizmet ettiğimiz, vergisini ödediğimiz Osmanlı… Neden haa neden? İsyan çıkarmışız. Eee Türkler hiç mi isyan çıkarmıyır? Deyin bana dağlar eşkıya kaynıyır. Çeteler ortada kol geziyir. Yalan mı?  Eee . Osmanlı onları sürdü mü? Büyüklerim söyleyin bana.  Osmanlı kendi halkını hiç sürdü mü?” (s. 50)

(Burada yazar yanılıyor Türkler de bu topraklarda çok sürüldü. Ya da zorunlu iskana tabi tutuldu)

savaş ve açlık

Binnaz Öner’in ‘Geride Kalanlar’ adlı yapıtında savaş ve açlık konusunu da gündeme getiriyor. Özellik savaş vurguncularının ortaya çıkmasını uzama uygun olarak veriyor. Yapıtta yerel açlıktan çocuklarının ölmelerini önlemek için mallarını satmak zorunda kalan köylülere yerel yönetici-ağa ikilisi bir kumpas kurduğu belirtiliyor. Yerel yöneticilerin (kaymakam) ağalarla işbirliği yaptığı dedikodusu halk arasında yaygın olduğu açıklanıyor.

‘Geride Kalanlar’ da yazar savaş ve açlık konusunu insanı doğadan koparmadan ortaya çıkan durumu veriyor. Fırat kıyısındaki Rumkale’nin Kayalık Köyü’ndeki açlığı savaş olan bütün yerler için örnek gösterebiliriz.

Binnaz Öner’in ‘Geride kalanlar’ adlı romanı tehcir konusunu geride bıraktıkları kız çocuklarının yaşadıklarını insani duyarlılığı öne çıkararak veriyor.

Mustafa ASLAN

————————–

Binnaz Öner, Geride Kalanlar, 2. Basım:Evrensel Yayınları, İstanbul, Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016