OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

gerçekleşmeyen gerçeklik

GERÇEKLEŞMEYEN ERÇEKLİK

Michel Onfray’ın Gerçekleşmeyen Gerçeklik :Don Kişot İlkesi adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

GERÇEK VE BAŞKA GERÇEK

Don Kişot’u okumayanlar bile kafasına berber tasını miğfer diye aldığı, yel değirmenlerine dev diye saldırdığını, koyunları şövalye olarak görüp saldırdığını, yanında ise ondan daha akıllı uslu sayabileceğimiz Sanço adında birinin bulunduğunu çoğu kişi biliyor.

Yukarıda anlattıklarımın hepsi bilinmese de yel değirmenlerine saldırdığını mutlaka biliniyor, halk arasında. Gerçek yaşamdan kopup uçuk kaçık yaşayan, gerçekle ilgisi olamayan görüşler ileri sürenlere Don Kişot deniyor, bizim toplumumuzda. Michel Onfray yapıtını saydığımız gerçekten uzaklaşma konuları üzerine kuruyor. Gerçek ve başka gerçek yani Don Kişot’un kendi uydurduğu gerçekleri anlatıyor.

“Bize şunu da öğretir:Gerçeği tanımak öldürür ve insanların gerçekle yüz yüze gelmemek için, inkar da dahil olmak üzere, binlerce yol uydurdukları anlaşılabilir; çünkü gerçek çoğu zaman acımasızdır, çünkü insanlar hep acımasızdır. Sonuçta bize şu dersi verir Cervantes:Yalan gerçekten daha fazla egemenlik sürer, ancak sonunda gerçek egemen olur.Bu bir sabır sorunudur…” (s.s. 157-158)

CERVANTES VE DON KİŞOT’U NASIL BİLİRSİNİZ?

Michel Onfray’ın Gerçekleşmeyen Gerçeklik :Don Kişot İlkesi adlı yapıtında Cervantes ve ünlü yapıtı Don Kişot’a ilişkin önemli bilgiler yer alıyor.

“Bu metinde bize ne diyor Cervantes? Doğru, merak iğrenç bir kusurdur -haksız değil. Günah eğilimi olmayan bir kadın mucizeler yaratır ve bunları ne beklemek ne de istemek gerekir -haksız değil. Bir kadın kendisine ihanet edilmesini istemediği sürece çoğunlukla sadıktır, ancak bu yasanın erkekler için de geçerli olduğunu bilmek gerekir -doğru.” (s.157)

Hıristiyanlık ve Don Kişot konusunda bağlantıyı öğrenebildiğimiz gibi Hıristiyan din adamlarının kitapları neden yaktıkları konusunda ünlü yazarın tavrını da öğreniyoruz?

“Cervantes, Don Kişot adlı yapıtını kimler için yazdı?” sorusunun yanıtını bulabiliyoruz yapıtta.

KONU BAŞLIKLARI

Michel Onfray’ın Gerçekleşmeyen Gerçeklik : Don Kişot İlkesi adlı yapıtında yer alan konu başlıklarını şöyle sıralanıyor: Gerçeklik Düşüncesi Gerçeklikten Daha Gerçektir, Gerçeği Söyleyen Yalancının Gerçeği, Bir Kitap Bütün Kitapları Ortadan Kaldırır ve Kitap Olur, Kötünün İyisi Olan Kitapların Yıkılması, Gerçekleşmemiş Gerçeklik:Don Kişot İlkesi, Bakır Berber Leğeni, Altın Migfer, Kavramsal Bir Kadının Kağıttan Bedeni, Kendisi de Bir Safken, Safları Eleştiren Saftirik, Mutlu Eden Kurmaca Kederli Gerçekliğe Karşı, Olmayan Bir Adamın Yönetimi, Yeryüzündeki Evrende Fantastik Bir Atlı Gezinti, Küçük ve Büyük Görevin Kıyaslanması, Geçmişin Sırlarını Öngörmek, Gördüğümü Görmedim ve Başıma Gelen Hiç Gelmedi, Varlığında Diretememekten Ölmek, Sondeyiş:Aynaları Yansıtan Aynalar Oyunu.

Michel Onfray’ın Gerçekleşmeyen Gerçeklik :Don Kişot İlkesi adlı yapıtı bize  yazar Cervantes ve ünlü yapıtı Don Kişot hakkında gerçek  arasındaki bağlantıyı görüşlerini sunuyor.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::

Gerçekleşmeyen Gerçeklik :Don Kişot İlkesi (Deneme), Michel Onfray, Çeviren:Aytekin Karaçoban, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2017

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016