OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Gemileri Yakmada Üstüme Yok

IMAG0264Gemileri Yakmada Üstüme Yok

İşkadını Sema Soydan Volkan’ın yaşam deneyimlerinin anlattığı ‘Gemileri Yakmada Üstüme Yoktur’ Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

Otuz iki bölümden oluşan yapıtın her bölümünde bir farklı konu ele alınıyor. Kitaptaki her sözcük bütünüyle yaşamın içinden çıkıp yerini aldığı görülüyor, bu kitapta.

Mehmet Gündem ‘in ‘Gemileri Yakmada Üstüme Yoktur’ adlı yapının, “Kusura Bakmayın…”, Bana Fikir Verin, Kişiye Özel Yazılmış Gibi.. Hayat Felsefesi ve Tanıdık Geldi ara başlıklarıyla verdiği  M. Rahmi Koç’un yazdığı Önsöz’den  oluşuyor.

“Sakın kimseye “Benim kadar kaliteli mal yapamazlar” deme, öyle bir yaparlar ki şaşarsın.

Çamur atma, örnek al, mutlaka senden üstün bir yanları vardır.” (s.97)

32 BÖLÜM VE BAŞLIKLARI

Yapıtın öteki bölüm başlıkları ise şöyle sıralanıyor: Cesaretin Varsa, Bir Kadının Sesi Yankılanıyor, Cesaret, Sorular, Dış Ses, Aynalar, Ansızın Canlanır Geçmiş, Pencereden Ne Gördüm? Hayatı Gördüm, “Bir Gün Anneme Dedim ki… “Kızım sakın Oyalanma”, Sema’nın Eğlence Salonu, Sen misin Para Toplayan, Bazı İnsanlar Erken Büyürler, Zaman Su Gibi Akıyor, Anne Ben Gazeteci Olacağım, Ciddi Bir Adamdı, Ev Halleri, Bir Yol yapsam, Ben de Uçsam, Tekstil Nasıl düştü Aklıma? Çek işleri… “Cemal’i Ara” Formülü, Penyelüks Üniversitesi, İlk Hırsızlığım, Öğren ve Yap, Bu Böyle Gitmez, İhracat mı Yapsam Ne! Kota Derdi Çıktı Karşıma, Adımız değişiyor, Osman Bey’den Merter’e, Buruk Bir Tebessümle Hatırlanan Anlar, New Concord, Dünya ve Marka, Dünya Markalarına Butik Üretim, Kalite Uğruna, Pazarlama Taktiği, Bedeli Ödenmiş Tecrübeler, Tercihim Butik Kalmak, Bu Alemde Kadın Olmak, İlk Çirkin Teklif, İnsan Sermayemiz, İş Hayatımdak iş yanlışlarım, İşyeri Kutsaldır, Hayatı Durduran Anlar, İhmal Ediyoruz Hayatı, Mutluluklar, Sıradışı Haller Ya Da Karakter Meselesi, Hayat Öğretir, İstemesen De Öğretir, Kadının Adı Ne Oldu? Ah Şu Bankacılar! Artist Sema, Küçük Fikirler, Kelime Oyunu, Tehlikelere Dikkat, Hepimiz Biraz Yalnızız

“Paylaşmalı tecrübeyi, bilgiyi, görgüyü…

İnsana tabiata, hayvana, kuşa, böceğe, balığa duyarlı olmalı Bu dünya iyisiyle, kötüsüyle bizim eserimiz. İyi olanların yanında olmalıyız.” (s.220)

‘Gemilere Yakmada Üstüme Yok’ adlı kitapta işkadınlarımızdan Sema Soydan Volkan’ın yaşamından süzerek bizlere aktardığı deneyimleri yer alıyor.

 

Mustafa ASLAN

……………………….

Gemileri Yakmada Üstüme Yoktur, Mehmet Gündem, I. Basım:Alfa Yayınları,İstanbul, Haziran 2016

Updated: 23 Haziran 2016 — 14:01

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016