OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

geceyi atlatabilmek

20151110_201223

geceyi atlatabilmek

Everest Yayınları İlk Roman Ödülü’nü kazanan Bora Aşık’ın ‘Geceyi Atlatabilmek’  Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

sokakta yaşayanlar

Bora Aşık’ın ‘Geceyi Atlatabilmek’ adlı yapıtı sokakta yaşayan bir kişinin yaşamını anlatıyor. Kahramanımızı çevresi ve gününü nasıl geçirdiği konusunda okuru bilgilendiriyor. Çöplerde yiyecek bularak, eşya toplayarak yaşamını sürdüren günümüz insanının dramını anlatan bir yapıt, ‘Geceyi Atlatabilmek’.

“Sokaklar. Yöneticilerin istedikleri şekilde dolaşmamızı sağladıkları labirentler. Bir yere peynir koyuyorlar ve biz fare oluyoruz. İstedikleri sokaklardan geçip, istedikleri şeyleri görüyoruz. Onlar ne kadar izin verirlerse o kadar yürüyoruz, ızgara sokaklar; kontrolü elde tutmanın en iyi yolu.” (s.55)

sorgulamalar

Bora Aşık’ın ‘Geceyi Atlatabilmek’ adlı yapıtında sokakta yaşamını sürdüren, çöplerde bulduklarıyla gereksinimlerini karşılayan birinin yaşamı anlatılmakla birlikte yazar kahramanımız aracılığıyla günümüz insanını sorguluyor. Kadın erkek ilişkilerinden, gereksinimlerimize, büyük alışveriş merkezlerinin işlevlerine  ve dünyanın anlamına kadar  günümüz insanını çepeçevre saran konuları gündeme getiriyor. Bu arada  Okyanus, Ruttuk ve eski eşi Eliz kahramanları aracılığıyla kadın erkek ilişkilerini sorguluyor.

“Onların ‘aktif insan’ tanımı, sisteme hizmet eden insandı. Benim aktif insanım ise her şeyin sonunda hiçliğin yattığını bilen ‘pasif’ olanlardı. Dünya hiç üzerine kuruluydu ve hiç uğruna yaşayan herkes aslında her şeye sahipti.” (s. 58)

‘Geceyi Atlatabilmek’ de Bora Aşık günümüz insanını  sorguluyor.

Mustafa ASLAN

———————

Geceyi Atlatabilmek (Roman), Bora Aşık, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2015

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016