OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

GECENİN GECESİ

GECENİN GECESİ

Hasan Ali Toptaş’ın  beş öyküsünün yer aldığı Gecenin Gecesi adlı yapıtı Everest yayınları arasında okura sunuldu.

Günlük olaylardan yola çıkılarak yazılan öykülerde birçok izlek yer alıyor.

“Beni kovalamaya başladı tabii, kapılardan geçtik birlikte, duvarlardan eşyalardan ve boşluklardan geçtik. Hayalet o sırada daha önce hiç keyiflenmediği kadar keyiflenmişti nedense, hem yalpalayarak koşuyor hem de habire kıkır  kıkır gülüyordu.” (Şeytan Uçurtması, s.86)

SIRADAN İNSANLAR
Hasan Ali Toptaş’ın Gecenin Gecesi adlı yapıtındaki beş öykü de sıradan insanların yaşamından kesitler veriyor.

Örneğin, Yatak adlı öyküsünde çocukluğunda da dolaştığı kahramanımızın sıradan yaşamında gezintiler yaptığı öykü tipik bir sıradan insan öyküsü olarak çıkıyor karşımıza. Nihat adlı öyküde ise ailesini karısının iyi özelliklerinden dolayı bırakıp giden (kaçan demek daha doğru olur, bence) mor benekli dağınık bir bohçaya benzettiği Nihat’ın öyküsü çıkıyor karşımıza.

BABA

Hasan Ali Toptaş’ın romanlarında olduğu gibi Gecenin Gecesi adlı yapıtındaki öykülerinde de baba izleği öne çıkıyor. Öykülerin çoğunda baba bir biçimde karşımıza çıkıyor.Nihat adlı öyküde ailesini bırakıp giden bir baba,Yatak adlı öyküsünde yine kahramanımızın babası öykünün gelişen bölümünde okurla göz göze geliyor, diğer aile bireyleriyle. Şeytan Uçurtması adlı öyküde de baba öyküde okura kendini gösteriyor.

“”Hiç kendim için ağlamadım ben. Bunu çok isterdim halbuki, bazen aynanın karşısına geçip annemi, babamı düşünür ve yüzüme uzun uzun bakardım…Bir yandan da kapılara koşup bakardım babam geliyor mu diye, pencerelere koşup bakardım.” (Şeytan Uçurtması, s.69)

Hasan Ali Toptaş Gecenin Gecesi adlı kitabındaki öykülerinde sıradan insanları konuk ediyor. Öykülerde ise baba izleği diğerlerinden bir adım önde kendini gösteriyor.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Gecenin Gecesi (Öykü), Hasan Ali Toptaş, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016