OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

gece rüzgarları

IMAG3600Gece Rüzgarları

Sevinç Çokum’un yakın geçmişimizin (12 Eylül öncesi/sonrası, özellikle Özal dönemi) bir bölümünü değerlendirdiği ‘Gece Rüzgarları ‘ adlı romanı Kapı Yayınları’nda yeni basımını yaptı.

12 eylül’e doğru ve…

Sevinç Çokum ‘Gece Rüzgarları’ adlı romanında 1977 yılından başlayarak 12 Eylül 1980 darbesine kadar uzanan süreci de veriyor, yapıtın ağırlıklı olarak Özal dönemini kapsıyor olmasına karşın. Yazar, Özal döneminin ve değişimin daha iyi anlaşılabilmesi için, kardeş kavgasının yaşandığı yılları vermesi gerekiyordu. Romanın daha anlaşılır kılınmasını ve bazı şeylerin yapıtta yerine daha iyi oturmasını  sağlıyor böylece.

“Kapı önlerinde öldürülenler, sürülenler, durdurulan fabrikalar, acılarla gözden kaçmış, karlara karışmış soğuk günlerin yaslı törenleri.. Kimilerine yetişebildiğimiz kimilerini hiç bilmediğimiz sessizlikte yaşanmış acılar. İşte 1677-78-79-80 yılları…” (s.40)

 

özal dönemi

Sevinç Çokum ‘Gece Rüzgarları’ adlı romanında  Turgut Özal dönemini değişik bakış açılarıyla okura veriyor. yazarın değişik bakış açılarını sunmasının nedeni farklı görüşten insanların neden Özal’ı sevdiklerini, bu dönemi neden savunduklarını daha iyi açıklamak için olduğu görülüyor. Bunların dışında yapıtın bütünlüğü içinde yazarın Özal ve bu döneme ilişki belirgin bir görüşü olduğu  görülüyor.

”   ‘Tepeşehir’de İntihar…

Giderek büyüyen ve kent görünümü alan Tepeşehir’de bir bekçi çocuğuna panatlon almadığı için canına kıydı.’  “ (s.279)

 

Sevinç Çokum ‘Gece Rüzgarları’ bir dönem romanı olmakla birlikte öteki yapıtlarında olduğu gibi kadının öne çıktığı görüyoruz.

 

 

Mustafa ASLAN

———————

Gece Rüzgarları (roman), Sevinç Çokum, Kapı Yayınları’nda I. Basım: Temmuz 2015, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016