OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Gece Kuşu Uzun Öter

20160107_210722

Gece Kuşu Uzun Öter

Sevinç Çokum’un on beş öyküsünün yer aldığı ‘Gece Kuşu Uzun Öter’ adlı yapıtı Kapı yayınları arasında okura sunuldu.

istanbul

İstanbul, Sevinç Çokum yapıtlarında sıklıkla uzam olarak karşımıza çıkıyor. Bu yapıtında da İstanbul uzam olarak okurun karşısına çıkıyor. Öykülerin çoğunda İstanbul okura bir biçimde görünüyor. Bu kente dışarıdan gelip yerleşen ve bu kentte büyüyenler arasındaki farklılıkları ortaya koyduğu gibi kimi saptamaları da okurla paylaşıyor.

Kentteki kültürel değişimin de öykülerin arasında yer aldığı görülüyor. Kimi  kültürel değişimlerle konusunda bir takım  eleştirilere de yer veriyor. “Tarifsiz Bir Sesin Hikayesi”nde çarpık kentleşmeye yol açanları zalim ve para uğruna doğaya verilen zararı zalimlik olarak niteliyor, İstanbul’la bağlantılı olarak.

“… Asırların zıhlı süvarisi Topkapı, geride ışığı kendinde toplamış İstanbul tepelerinden biri, kızıl rengi yağmurlarda solmuş Ayasofya… Yerinde duruyordu her şey… Eyüp’ün yeşil hırkalı sırtı, Pierre Loti kahvesi…” (Tarifsiz Bir Sesin Hikayesi, s.71)

kadın

Sevinç Çokum’un yapıtlarının genel bir özelliği olarak söyleyebiliriz, kadınların ağırlığını duyumsatmasını. ‘Gece Kuşu Uzun Öter ‘ de yer alan öykülerin hemen hepsinde kadınların ağırlığını koyduğu görülüyor. Öykü adları bile yazarın özellikle bu yapıtında ayrı bir yer ayırdığı görülüyor. öykülerinin birkaçında Anadolu kadını deyimini kullanan yazar “Gece Gelen Kedi” de servet arsızı bir kadından, ” Mavi Gözlü Çingene Kızı”nda ise bir çingene kadından, “Siyah Beyaz Bir Resim”de bir babaanneden…. söz ediyor.

‘Gece Kuşu Uzun Öter’ adlı yapıtında yer alan öyküleri kadın ağırlıklı olmakla birlikte kent olgusu, çarpık kentleşmenin grtirdiği sorunlar ve değer kayıplarının da olduğu birbirinden güzel on beş öykü yer alıyor.

Mustafa ASLAN

———————-—-

Gece Kuşu Uzun Öter (Öykü), Sevinç Çokum, Kapı Yayınları’nda I. Basım:Aralık 2015, İstanbul

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016