OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

gece ile sabah arasında

 

gece ile sabah arasında-mustafa aslan

Halil Cibran’ın şiir ve yazılarının yer aldığı ‘Gece ile Sabah Arasında’  Kapı Yayınları arasında oluşan yapıtının adı. Cibran bu yapıtında birçok konuda görüşlerini açıklıyor.

uygarlık

Halil Cibran’ın ‘Gece ile Sabah Arasında’ adlı yapıtında uygarlık eleştirisi yapılıyor. Uygarlığın insan için tehlikeli birşey olduğunun altı çiziliyor.

“Yalnızlığı seçtim, çünkü, insanların simetrik gaddarlık dedikleri -simetrik gaddarlığın insanoğlunun bilinmeyen sefaleti üzerinde  yükselttiği- şu büyük ve korkunç yapıdan nefret ediyordum.” (s.17)

şeytan

Şeytan konusunda birçok sorunu ve yanıtın bir arada olduğu bir çalışma. Şeyten olmasaydı? sorusuna yanıtı da yine metin içerisinde yanıt veriyor. Yazar buradan da yola çıkarak bugün gereksiz gibi görünen birçok şeyin aslında çok önemli işlevleri olduğunun altını çiziyor.

“Günahın hem anasıyım, hem babasıyım ben. Eğer günah yeryüzünden silinip kaybolacak olsa, günahla savaşı meslek edinenler de  silinip gidecektir, onların dal budak saldığı çevre ve kurumlar da öyle kuşkusuz.” (s.62)

insan

Yapıtta Halil Cibran insanın kimi özelliklerine yer veriyor. Cibran bu özelliklerden söz ederken kimi hayvanlarla karşılaştırmalar yapıyor.

“Evet,” dedim, “kuşlar insanoğlunun sahip olmadığı bir onura ve cesarete sahiptirler. İnsanoğlu kendi eliyle yaptığı, kendi eliyle ve kendisi için icat ettiği, zorda kalınca da tevillerle biçimden biçime soktuğu yasaların, adet ve geleneklerin gölgesinde yaşar…” (s.s. 7-8)

Halil Cibran ‘Gece ile Sabah Arasında’ adlı yapıtında insandan, şeytanın getirip götürdüklerine değin bir çok konuyu kendi üslubuyla anlatıyor.

MUSTAFA ASLAN

———————–

Halil Cibran, Gece ile Sabah Arasında, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Ekim-2012

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016