OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

GARDEN CİNAYETİ

gcSon günlerde klasik polisiye romanlar ardı ardına yayınlanıyor.Bu alanda iki yayınevi göze çarpıyor.Labirent Yayınevi ve Nota Bene Yayınları.Labirent Yayınevi şimdiye kadar Klasik Polisiye yazarlarından S.S.Van Dine,Edgar Wallace,G.K.Chesterton ve Robert Louis Stevenson’un kitaplarını yayınladı.Osmanlı döneminde yayınlanan polisiyeleri de yayınlıyor.

Nota Bene ise John Dickson Carr’ın iki kitabını(Binbir Gece Cinayetleri ve İmparatorun Enfiye Kutusu) yayınlayarak bu alana giriş yaptı.John Dickson Carr’ın kitaplarına devam edeceklerini söylüyorlar.

S.S.Van Dine’nın (Asıl ismi Willard Huntington Wright) 4 kitabı Labirent yayınevinden çıktı.Ejder Cinayeti,Garden Cinayeti,Kış Cinayeti ve Grace Allen Cinayeti.Yazarın eskiden de iki kitabı yayınlanmış.Altı Kişi Arasında ve Kanarya Cinayeti.Yazar toplam 12 polisiye yazmış.

Kitabın başında Erol Üyepazarcı’nın S.S.Van Dine ve polisiye konusunda bir değerlendirme yazısı var.Kitabın sonunda ise S.S.Van Dine’nin Polisiye Yazmanın 2o kuralı yazısı yer alıyor.

S.S.Van Dine esasen bir edebiyat eleştirmenidir.Fakat zorunlu olarak çalıştığı dergide polisiye yazmaya başlamış ve bunda başarılı da olmuştur.Dedektifi Philo Vance ile meşhur olmuştur.Dedektifi snop bir tiptir.Entellektüeldir.Kendini beğenmiştir.Dayanılmazdır.Analitik çözümlemeler yapar.Ele aldığı konuda ayrıntılara kadar iner.Garden Cinayetinde de at yarışlarını ayrıntılarına kadar anlatır.Yapıtlarında edebi bir dil kullanır.Psikolojik ve toplumsal etkene de yer verir.

Garden Cinayeti güzel bir polisiye.Güçlü bir kurgusu var.Heyacan git gide artarak okuyucuyu sarıyor.

Şiddet ve seks öğelerinin ağır bastığı polisiye romanların yaygın olarak piyasayı kapladığı bu ortamda okumak için iyi bir seçenek.

Yazar  S.S.Van Dine

Çevirmen;Özlem Güngör

Yayınevi:Labirent

208 sayfa

Updated: 19 Kasım 2013 — 13:59

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016