OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

GANDHİ

20160220_121722GANDHİ

‘Gandhi- Hakikatın Peşinde Başımdan Geçenler’ adlı yapıt Alfa Yayınları biyografi dizisinden okura sunuldu. Beş bölümden oluşan yapıtın çevirmeni ise geçtiğimiz yıllarda aramızdan ayrılan usta yazarımız Vedat Günyol.

GANDHİ OTOBİYOGRAFİSİ

‘Gandhi- Hakikatın Peşinde Başımdan Geçenler’ adlı yapıtta kendi yaşamını anlatıyor Gandhi. Yapıtta Gandhi doğuşundan, soyundan sopundan başlıyor kendini anlatmaya. otobiyografisinde Gandhi’nin söz ettiği konu başlıkları arasında şunları sayabiliriz: Çocukluk,Çocuk yaşta evlilik, Koca rolünde, lisede, acıklı bir olay, Babamın ölümü, ve çifte utancım, din görüntüleri, İngiltere’ye hazırlık, Kasttan kovuldum, İngiliz centilmeni rolünde, Yalan hastalığı, Dinlerle tanışma, Raychandbhai, hayata nasıl başladım? İlk dava, İlk darbe, Güney Afrika’ya hazırlık, Bazı deneyimler, Hıristiyanlarla ilişkim, Hintlilerle ilişki kurma, Dvaya hazırlık, Dinsel maya, Natal Hint Kongresi, Üç sterli vergisi,  Dinlerin karşılaştırmalı incelenmesi, Vatana doğru, Hindistan’da, İki tutku, Bombay mitingi, pune ve Madras, “Çabuk Dön”, Çocukların eğitmi, Brahmacharya, sade yaşam, Boer Savaşı, Sağlık Reformu ve Kıtlıkla mücadele, Hindistan Ulusal Kongresinde, Lord Curzon’un Durbarı, İnancım sınanıyor, Asyalı zorbalar, Sineye çekilen hakaret, etyemezliğe bir kurban, Su ve toprak tedavisindeki tecrübelerim,Çivit lekesi, Örs üstünde, Geri alınan dava, Aşrama şöyle bir bakış, oruç, Birlik tutkusu, Asker toplama kampanyası, Rowlatt Yasası ve ikilemim, İnekleri koruma karşılığında hilafet mi? Nagpur’da, Partiye kabul töreni, Pencap’ta,  Khadi’nin doğuşu, İbret dolu bir konuşma ve “Himalaya kadar büyük bir yanılgı”.

 

YAŞAM DENEYİMLERİ

‘Gandhi- Hakikatın Peşinde Başımdan Geçenler’ adlı yapıtta sadece Gandhi’nin mücadelesini okumuyoruz, bununla birlikte nu mücadeleci kişiliğin yaşam deneyimlerini de okuyoruz. Beslenmeden,   hasta haklarına, adalete  kadar birçok konuya kadar günlük yaşamın içinden aktarılan bölümleri  görüyoruz, bu yapıtta.

“…Siyasal önderler  tutuklanıyor, sıkı yönetim, başka bir deyişle yasasızlık ilan ediliyor, olaganüstü mahkemeler kuruluyordu. Mahkemeler adaletin değil, zorbaların keyfi iradesini uygulamakla görevli bir araçtı. Kararlar yeterli kanıtlara dayanmıyordu. Hepsi de adalete  düpedüz aykırıydı.” (s.576)

Gandhi’nin yaşamını anlatan ‘Gandhi- Hakikatın Peşinde Başımdan Geçenler’ adlı yapıt Vedat Günyol’un güzel çevirisiyle zevkle okunuyor.

Mustafa ASLAN

——————————

Gandhi- Hakikatın Peşinde Başımdan Geçenler,  Çeviren:Vedat Günyol, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Şubat 2016

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016