OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Frej Apartmanı’nın Esrarı

 

FREJ APARTMANI’NIN ESRARI

Nazlı Eray’ın Frej Apartmanı’nın Esrarı adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okurla buluştu.

“Dehlizin ucu görünmüyordu. Tam girişte, yüksekte bir kurukafa dişlerini takırdatarak sanki değişik bir müzik çalıyor, göz yuvaları olan boş karanlık deliklerden dışarıya…“(s.74)

ÇOCUKTAN AL HABERİ

Nazlı Eray’ın Frej Apartmanı’nın Esrarı’nı benden önce dördüncü sınıfa geçen oğlum hemen okudu. Öyle birkaç günde değil. Kitaba başladı ve elinde bırakamadı, bir iki saat içinde okumayı sonlandırdı.

Ben de okumak için sabırsızlanıyordum.

Oğlum okuduktan sonra kitapla ilgili görüşlerini aldım. Sonuçta bir çocuk kitabının nasıl olduğunu çocuktan öğrenmek düşüncesindeydim. Oğlum tek kelimeyle “Çok güzel!” dedi.

DÜŞ DENİZİ

Nazlı Eray Frej Apartmanı’nın Esrarı adlı yapıtında okuru bir düş dünyasına çağırıyor. İster istemez düş dünyasının kapılarını da okur açmak zorunda kalıyor. Öyle ki, okurun yapıttaki fıstıklı dondurmadan yapılan havuzdan, Kukuman Hanım’ın pastadan oluşturulmuş evinden, Bego’ya Saksağan’ın evlilik teklifinden etkilenmemesi mümkün mü?

KULEDİBİ – ŞİŞHANE

Nazlı Eray’dan çocuklara  bir armağan olarak gördüğüm (ki her çocuklar için yazılmış kitap onlara bir armağandır) Frej Apartmanı’nın Esrarı adlı yapıtında uzam olarak İstanbul’u seçtiği görülüyor.

Kuledibi ve Şişhane dolaylarında olaylar geçiyor ve özellikle Kuledibi sokaklarında okur gezdiriliyor. Kahramanımız u semtteki Evliya Çelebi İlkokulu öğrencileri olduğunu görüyoruz, önlük giyildiği okul formasının henüz olmadığı bir dönemde.

Nazlı Eray’ın Frej Apartmanı’nın Esrarı sadece çocuklar ve gençler için değil, yediden yetmişe herkesin zevkle okuyacağı bir yapıt.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Frej Apartmanı’nın Esrarı, Nazlı Eray, Resimleyen:Oğuz Demir, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Mayıs 2018

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016