OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

filmler hayatımızı nasıl etkiler?

filmler hayatımızı nasıl etkiler?

David Thomson’ın ‘Filmler Hayatımızı Nasıl Etkiler?’ adlı yapıtı Alfa Yayınları Sinema Dizisi’nden Ayşecan Ay çevirisiyle okurla buluşturuldu.

“Şiddet ve korkunun modası teknolojinin modası kadar hızlı geçer. Fakat sinemada önlerinde çok az şeyin durmasına izin verilir ve biz bazen onların ittifak içinde olduğunu hissederiz. Eğer yeni bir teknoloji keşfedilirse onu tanıtmak için bir film konusu ortaya çıkacaktır. Bu nedenle bir şeyin yapılma şekli bizi yapılmakta olana karşı körleştirebilir. (s.589)

konular

  1. Kısım:ParıldayanIMAG3782 Işık ve Boynu Bükük Kitleler. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Ucuz bir eğlence, Şafak Çağı, Kışın Sineması, M*, Devlet Filmi-Filmin durumu, Bay Bolşevik’in Batı’daki olağanüstü serüvenleri, 1930’ların Hollywood’u, Fransa, Renoir, Amerikan, Ambersonlar, Howard Hawks “Slim”li yıllar, Filmler başladı, Kısa tesadüfler, Savaş, İtalyan Sineması, Ingrid bir film izler, Kara bir şarkı söyle
  2. . Kısım: Günbatımı ve Değişim. 3. Kısım : Film çalışmaları, 4. Kısım: Korku ve Arzu,”Korku ve Arzu” adı verilen dördüncü bölümde yer alan konular şöyle sıralanıyor:Korku ve Arzu, Yazın Efendisi, Cesur Yeni Kuzey Kaliforniya Dünyası, Yönetmen nedir? Sessizlik mi, Sinatra mı? Rakamlar ve Hissizlik. Sonsöz: Gösterimle Uyanıyorum, Film Listesi, Dizi Filmler ve Seriler.

“Kimse Clint Eastwood’u değişmemekle suçlayamazdı ve o, sanki Hollywood hala varmış ve onun dediklerini yerine getirmek için sabırla için sabırla bekliyormuş gibi çalışmak zorunda hisseden bir başka sinemadır.” (s.637)

David Thomson’ın ‘Filmler Hayatımızı Nasıl Etkiler?’ adlı yapıtı filmlerin hayatımız üzerindeki etkilerini önemli sinema yapıtları üzerinden veriyor.

Mustafa ASLAN

————————-

Filmler Hayatımızı Nasıl Etkiler? (Sinema), David Thomson, Çeviren:Ayşecan Ay, Alfa Yayınları Sinema Dizisi, İstanbul, Ekim 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016