OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

fetih babası

fetih babası

Tursun Bey lakabıyla tanınan Tür-i Sina’nın ‘Fetih Babası’ (Tarih-i Ebü’l Feth) adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura sunuldu. Yapıtı Prof. Dr. Mertol Tulum yayına hazırlamış. Mertol Tulum yapıtın başında  Aşık Paşazade Tarihi, Neşri ve Oruç Bey’in yapıtlarıyla karşılaştırdığı sunuş yazısında şöyle diyor: “… Tarih-i Ebü’l Feth Arapça ve farsça kelime ve gramer yapılarıyla yüklü ağır  ve kapalı bir dille , geniş tasvirlere yer veren, edebi sanlarla bezemiş, süslü ve özentili bir üslupla kuruluşları bakımından yabancı uzun cümlelerle yazılmıştı.” açıklamasını yapıyor. Ancak yapıt öyle güzel dilimize kazandırılmış ki rahatlıkla anlaşılabilecek bir durumda. Bu yapılırken de yapıtın özgünlüğünden birşey yitirmediği görülüyor.

Tursun Bey’in ‘Fetih Babası’ adlı yapıtta Fatih Sultan Mehmet’in yaşamını okura sunuyor. Çoğunun Tursun Bey’e ait olduğu belirtilen aralardaki beyitler, mektuplar… ise okura ayrı haz veriyor.

“Hür kadınlar için korunmuşluktan

söz edilebilir mi

Ayak takımının elleri kadının ayaklarına

Ve halhalına ulaştığı zaman” (s.194)

 

Tursun Bey’in ‘Fetih Babası’ zevkle okunan bir yapıt. Fatih sultan Mehmet ve dönemine ilşkin bilgilerin yanı sıra edebiyatın olanaklarından da yararlanmayı bilen yapıt sadece tarih meraklılarına değil sosyal bilimlere ve edebiyata ilgi duyan herkesin dikkati çekeceğine inanıyorum.

Mustafa ASLAN

——————————–

Tursun Bey, Fetih Babası, Hazırlayan:Prof. Dr. Mertol Tulum, I. Basım Kapı Yayınları, İstanbul, Mayıs 2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016