OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Felsefenin Kısa Tarihi

IMAG3559Felsefenin Kısa Tarihi

Felsefe tarihini kısaca, anlaşılır ve neşeli bir şekilde anlatan Nigel Warburton’ın ‘Felsefenin Kısa Tarihi’  adlı yapıtı Alfa Yayınları felsefe dizisinden okura sunuldu.

“Avustralyalı felsefeci Peter Singer (1946), önünüzde boğulmakta olan çocuk ile Afrika’da açlıktan çlen çocuk arasında çok da fark olmadığını ileri sürer. Dünyanın dört bir yanında kurtarabileceğimiz insanları şu an yaptığımızdan daha çok önemsemeliyiz.” (s.347)

Nigel Warburton’ın ‘Felsefenin Kısa Tarihi’ adlı yapıtındayeralan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Soru soran adam Platon ve Sokrates, Hakiki mutluluk Aristoteles, Bahçe yolu Epikuros, Önemsememeyi öğrenmek Epiktetus, Cicero, Seneca, İpler kimin elinde? Augustinus,  Felsefenin tesellisi Boethius,  Mükemmel ada Anselmus ve Aquinas,  Kötü, zalim ve kısa Thomas Hobbes, Rüyada olabilir miyim? René Descartes,  Tilki ve aslan Niccolo Machiavelli, Bahisleri görelim Balise Pascal, Mercek Yontucusu Baruch Spinoza, Prens ve ayakkabı tamircisi John Locke ve Thomas Reid,  Odadaki fil Geoge Berkeley(ve John Locke), Mümkün dünyaların en iyisi Voltaire ve Gottfreid Leibniz, Hyali saatçi David Hume,  Özgür doğmak Jean jacques Rousseau, Pembe Gerçeklik Immanuel Kant, Ya herkes böyle yapsaydı? Immanuel Kant (2), Kolay yoldan mutlıuuluk Jeremy Bentham, Minerva’nın baykuşu George Wilhelm Friederich Hegel, Gerçekliğe anlık bakışlar Arthur Schopnhauer, Büyümek için yeraçın John Stuart Mill,  Akılsız tasarım Charles Darwin, Fedekarlık Soren Kierkegaard, Ne olmuş? C.S. Peirce ve William james, Tanrının ölümü Friederich Nietzsche, Gizlenen düşünceler Sigmund Freud, Fransa’nın kralı kel mi? Bertrand Russel, Yuuh!/Yaşasın! Alfred Jules Ayer, Özgürlüğün ıstırabı Jean -Paul Sartre, Simon De Beavoir ve Albert Camus, Dilin Büyüsünde Ludwig Wittgenstein, Soru sormayan adam Hannah Arendt, Hatalardan ders almak Karl Popper ve Thomas Kuhn, Kontrolden çıkan tren ve istenmeyen kemancı Philippa Foot ve Judith Jarvis Thomson, Cehalet yoluyla adalet John Rawls, Bilgisayarlar düşünebilir mi? Alan Turing ve John Searle, Modern bir atsineği Peter Singer.

“Voltaire, kitaptaki özel felsefe hocası Pangloss’u Leibniz’in felsefesini karikatürize etmek için kullanır.Pangloss başına ne gelirse gelsin, doğal afet, savaş tecavüz ya da kölelik, her tanık olduğu felaketi mümkün olan en iyi dünyada yaşadıklarının kanıtı sayar.” (s.146)

eğlenerek öğrenmek

Eğitimbilimciler en iyi öğrenme yolları arasında eğlenerek öğrenmeyi de sayıyorlar. Nigel Warburton’un ‘Felsefenin Kısa tarihi’ adlı yapıt da okurların gözünde koskocaman bir dağ görünümünde olan felsefe tarihini eğlendirerek öğretiyor. Olabildiğince anlaşılır bir dilin kullanıldığı yapıtta her filozof ve felsefe için eğlenceli bilgiler sunuyor.

“Maymunlara ne kadar yakın olduğumuzu anlamak için bir şempanze ya da gorille birkaç dakika geçirmek ya da aynaya dikkatle bakmanın yeterli olacağını düşünebilirsiniz. Ama Darwin’in döneminde aşağı yukarı herkes, insanların diğer hayvanlardan çok farklı olduğunu düşünüyor ve onlarla uzaktan akrabalık fikrini çok saçma buluyordu.” (s.219)

Nigel Warburton’ın ‘Felsefenin Kısa Tarihi’ eğlenceli, kolay anlaşılır bir felsefe tarihi. Önerilir.

Mustafa ASLAN

———————–

Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton, Çeviren: Güçlü Ateşoğlu, I. Basım:  Alfa Yayınları Felsefe Dizisi, İstanbul, Haziran 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016