OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Fare Evi

IMAG2575 IMAG2576   Fare Evi

Karina Schaapman’ın ‘Fare Evi’ adını taşıyan ‘Sam İle Julia’ ve ‘Sam ile Julia Tiyatro’da adlı iki çocuk kitabı Felemenkçe’den dilimize  Chantal Hamelinck kazandırdı, ve Büyülü Fener Yayınları tarafından yayımladı.

görsel şölen

‘Fare Evi’ adlı iki yapıtta da Sam ile Julia’nın serüvenlerine yer veriliyor. Sam ve Julia adlı kahramanlarımız fareden başka birşey değil. Yapıtlara Fare Evi adının verilmesi de kahramanlarının fareler olmasından kaynaklanıyor.

Farelerin serüvenlerini anlatan her ‘Sam ile Julia’ ve Sam ile Julia Tiyatroda’ adlı iki kitapta da, okura görsel bir şölen sunuluyor. Heriki kitapta da birbirinden güzel fotoğraflar yer alıyor. Fotoğraflar, ‘Sam ile Juia’ ve ‘Sam ile Julia’ Tiyatro’da adlı kitapların yazarı Karina Schaapman’ın yaptığı maketlerin serüvenini şöyle anlatıyor:

“2000 yılında bir çocuk kitabı yazmaya karar vermiştim, fakat resimleri çizsem mi yoksa  boyasam mı bilemiyordum. En sevdiğim çocuk kitabıDoorenbos’un Het Muizenbok (Fare Kitabı) inceleyerek çizgilerindeki muhteşem incelikleri görünce, belki gerçek bir fare evi yapmayı denemeliyim diye düşündüm. Sonra küçük yatak yaptım ve doğal olarak yatağı koymak için de bir oda yapmam gerekiyordu. Şansa ortalıkta mukavvadan bir portakal kutusu vardı.

…                                                                    ” (Sam ile Julia Tiyatro’da, s.69)

aile ve farklılıklara saygı

‘Sam ve Julia’ ya da ‘Sam ile Julia Tiyatroda’ adlı iki ‘Fare Evi ‘ kitabında da çocuğa önce aile kavramı tanıtılıyor, görsel bir şölen eşliğinde. Çünkü Sam bir aileye sahipken   Julia’nın  kimsesiz olduğu görülüyor. Sam’ın ailesi tanıtılarak ailenin üyelerinin kimler olduğu konusunda bilgilendiriliyor. Ayrıcavarkadaşlar ve aile üyeleri arasında yardımlaşma ve dayanışma konularına da değiniliyor. Hasta yatan bir arkadaşını ziyaret etmek gibi güzel davranışları çocuklara örnek  gösteriyor.

Kitaplar aynı toplumda yaşayan farklı kültürlerden de söz ediyor. Çok ayrıntıya girmeden farklı inançlar hakkında bilgi veriyor.  Farklı inanç ve görüşlerin yaşamın doğal bir parçası olarak vermesi dikkat çekiyor. ‘Fare Evi-Sam ile Julia Tiyatroda’ adlı yapıttaki “Şeker Bayramı” adlı bölümde Müslümanların oruç tutmaları ve sonrasında kutladıkları Şeker Bayramı(Ramazan Bayramı) tanıtılıyor.

Karina Schaapman’ın ‘Fare Evi-Sam ile Julia’ ve ‘Fare Evi-Sam ile Julia Tiyatroda’ adlı yapıtlarında bugün Amsterdam Halk Kütüphanesi’nde sergilenen maketlerinin fotoğraflarının yanı sıra farklı kültürlerin kardeşçe bir arada yaşamaları gerektiğini çocuklara güzelce anlatması da dikkat çekiyor.

 

Mustafa ASLAN

————————

Fare Evi- Sam ile Julia, Karina Schaapman, Çeviren: Chantal Hamelinck, Fotoğraflar:Edde Hartmann,  I. Basım:Büyülü Fener Yayınları,  İstanbul  Aralık 2014

Fare Evi- Sam ile Julia Tiyatroda,Karina Schaapman, Çeviren: Chantal Hamelinck, Fotoğraflar:Edde Hartmann, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları,  İstanbul  Aralık 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016