OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı

 

Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı

Ferit Edgü’nün sıradan bıçkın insanları anlattığı Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı adlı yapıtı Alfa  Yayınları arasında okura sunuldu.

…Size az önce söylediğim doğru değildi, dedi. Çakır’ın öyküsünü ilk kez size anlattım ve inanır mısınız, yüreğimde büyük bir ferahlık var şimdi. Bir sabah, gene böyle karşılaşsak, size Kıni’nin öyküsünü de anlatmak isterim. Hep yaşadım ben bunları.” (s.54)

SIRADAN İNSANLAR YAŞAR MI?

Ferit Edgü vapurda tanıştığı birisinden dinlediği öyküler üzerine kurulan sıradan ve bıçkın insanların öykülerini anlatıyor, yapıtında. Kıni’nin öyküsünü de anlatacağını söyleyen adamla ilgili bölümden sonra Kıni, Esat ve Fethi Baba’nın ağırlık kazandığı bölüm başlıyor.

“Çakır’ın öyküsünü, yıllar önce bir sabah boğaz vapurunda tanıştığım yaşlı bir adama borçluyum.

Eylülün gölgesinde bir yazdı… Vapurun tenha bir köşesine oturmuş, ” (s.51)

Fotoğraflar üzerinden anlatılan Çakır adlı kahramanın yaşamından önemli bölümler anlatıyor. Aslında sıradan görüntüler var fotoğraflarda ancak yazarın etkileyici anlatımı  yapıta yeni bir boyut kazandırıyor.

GENÇLİĞİN ÇIKMAZLARI

Ferit Edgü Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı‘da gençlik sorunlarına değiniyor. Çaresizlik içinde  kıvranan bir gençlikle karşılaşıyoruz, yapıtta. Bir takım sapkın yollardan ve şiddete yönelmekten hatta kendine zarar vermekten başka bir yol bırakılmayan genç insanların dünyasını ustalıkla anlatılıyor.

O gün akşama değin, İstanbul’un tüm mahalleleri, zincirleme cinayet haberiyle çalkalandı.

Polis Esat’ın öldürülmesiyle ilgili olarak Fethi Baba’yı aramaya gittiğinde, Fethi Baba’yı oğlanıyla birlikte ölü bulmuş, fethi Baba, tam sol memesinin altından, kenan ise ensesinden şişlenmişti.” (s.124)

Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı adlı yapıtında Ferit Edgü genç insanların  yaşamından önemli kesitler sunarak gençlik sorunlarına dikkat çekiyor.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::

Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı, Ferit Edgü, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Kasım 2018, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016