OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ey yıkılmış hayaller şehri- mustafa aslan

 

 

27 Mayıs 1912’de bir ayakkabı satıcısının oğlu olarak doğan John Cheever Amerikan Edebiyatı’nın öykü alanındaki önemli adlarından birisidir. ‘Ey Yıkılmış Hayaller Şehri’ Everest Yayınları arasında çıkan toplu öykülerinin bu ikinci kitabını Roza Hamken dilimize kazandırmış. Türkçe yayınlanan öteki iki kitabın çevirmenleri arasında Tomris Uyar da yer alıyor.

 

Ey Yıkılmış Hayaller Şehri

 

 

İnsan tipleri ve dersler

 

Amerikan Edebiyatı’nın Çehov’u olarak da anılan John Cheever’in konularını günlük yaşamdan aldığı öykülerinde bir takım dersler de çıkarılıyor. Öykülerde kimi zaman bir hırsız çaldığı parayı geri veriyor, kimi zaman da yılbaşı gecesi yoksularla hediyeler paylaşılıyor. Kimi zaman da savaş, ekonomik patlama ve çöküş gibi konular kitabın bütünlüğü içerisinde okura sunuluyor.
İnsanı ölümden döndüren sevgidir saptamasını   ‘Shady Hill’in Hırsızı’ adlı öyküsünde yapıyor. Sevginin ekmekten de önemli olduğunu vurguluyor.

 

“Bir zamanlar birinin yazdığı gibi, insanı ölümden döndüren şey mısır ekmeğinin kokusu değildir, sevginin, dostluğun ışığı ve işaretidir.” (s. 37)

 

Çocuklar

 

Çocuklar ‘Ey Yıkılmış Hayaller Şehri’nde çocuklar hemen her öyküde yer alıyor. Öykülerde çocuk ve aile ilişkisinin yanı sıra baba-oğul konumu dikkat çekiyor. Boşanmış eşler ve çocuklar konusuna da dikkat çekiyor, yazar ‘Buluşma’ adlı öyküsünde olduğu gibi.

 

John Cheever, ‘Ey Yıkılmış Hayaller Şehr’i adlı yapıtında yer alan öykülerinde toplumun çeşitli insan tipleri aracılığıyla güzel bir panorama çiziyor. Öyküseverlere önerilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016