OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

EVLERİNİN ÖNÜ

20160519_163352

EVLERİNİN ÖNÜ

Sevinç Çokum’un yirmi bir öykünün yer aldığı  ‘Evlerinin Önü’ adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura bir kez daha sunuldu. ‘Evlerinin Önü’ adlı yapıtında yer alan öyküler daha önce yayımlanan Sevinç Çokum’un ‘Makina’ ve ‘Derin Yara’ adlı ki ayrı kitabı bir araya getirilerek oluşturulduğu görülüyor.

70’Lİ YILLARDAN

Sevinç Çokum’un ’Evlerinin Önü ‘ adlı yapıtındaki öyküler 70-80 yılları arasındaki dönemde yazıldığı görülüyor. Doğal olarak yazıldığı yılların özelliklerini, atmosferini de barındırıyor, bu öyküler. Burada ‘Seni tanıyorum’ ve kitaba adını veren öyküleri anmak gerekiyor, 170-80 yıllarının gerilimli atmosferini yansıtması açısından

KADINLAR

Sevinç çokum öteki öykü ve romanlarında olduğu gibi bu yapıtındaki öykülerinin çoğunda da kadın duyarlılığını öne çıkarıyor. Yazar, kadının ekonomik bağımsızlığını kazanmasının önemli olduğunu vurguluyor.

” ‘Bence kadın erkek arasındaki eşitsizlik, bir süre daha toplum kuralları çıkmazında sürüp gidecek. Ama, hep devingen , sancıyan, içeriğinde yadsınılmaz bir özgürlük yatan arayışlarımız, bu eşitsizlikten hız alacak,’ diyordu Piraye.” (Kadınca, s.60)

İSTANBUL

Sevinç Çokum’un ‘Evlerinin Önü’ adlı yapıtında yer alan öykülerinde uzam olarak İstanbul’u seçtiği görülüyor.

“İskeleye vapur yanaşmak üzereydi. Eskimiş gövdesini sürüklerken, yaz sonunun akşam saatlerinde daha da koyulaşan hüznünü taşıyordu. Turan, parkın tozlu yeşilliği arasından geçerken babasını aradı.” (Derin Yara, s.118)

Sevinç Çokum’un ülkemizin 70-80 yılları arası yıllarını yansıttığı öyküleri insanımızın yaşamını verirken kadın ve kent duyarlılığı kendini yer yer belirgin bir şekilde gösteriyor.

MUSTAFA ASLAN

———————

Evlerinin Önü (Öykü), Sevinç Çokum, Kapı Yayınları’nda I. Basım: Mayıs 2016, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016