OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

eve yüzerken


IMAG3543
Eve Yüzerken

Deborah Levy’nin zamanımızın eleştirisi de sayabileceğimiz romanı ‘Eve Yüzerken’ Everest Yayınları arasında yayımlandı.

çevreye duyarlılık

Deborah Levy ‘Eve Yüzerken’ adlı romanında çevreye duyarlılık konusunda okura kahramanı aracılığıyla bilgiler sunuyor. Deborah Levy’nin okurlarına çevre duyarlılığı  vermek için  dikkat çeken kahramanı Kitty Finch olarak çıkıyor karşımıza. Romanda,  kimi çiçeklerle bilgi vermenin yanı sıra çevrenin bozulması sonucunda  insanın sağlığının da bozulduğu belirtiliyor.

“Genç kadın eğilerek dizlerine kadar uzanan beyaz renkli otların arasında büyüyen yabani çiçekleri incelemeye başladı.

‘Bu çiçeklere Bellis perennis denir.’ Kitty Finch papatyayı andıran çiçeğin taç yapraklarını koparıp ağzına attı…” (s.28)

çocuklar

Deborah Levy’in ‘Eve Yüzerken’ adlı romanında çocukları ve aileleriyle olan ilişkileri de yer alıyor. Çocuklar zaman zaman anne baba ilişkilerini de değerlendiriyor. Yazar ve anlatıcının oldukça benzeştiği romanda, yazar romanın sonlarında  Kitty’nin babasıyla imgelerinin yer değiştirebileceğini belirtiyor, baştan sona bir çocuk duyarlılığının egemen olduğunu gördüğümüz romanda.

“…Ancak şimdi, ne onu ne de birlikte topladığımız çakıl taşlarını, o taşların ortasındaki, o taşların ortasındaki deliklerden düşüp dünyadan yok olma arzusuna kapılmadan düşünemiyorum. Bu yüzden, Kitty’nin imgesini oradan kaldırıp yerine babamın imgesini koyacağım…” (s.167)

Deborah Levy’nin ‘Eve Yüzerken ‘ adlı romanı çocuksu duyguların egemen olduğu ancak yüzyılımızın acı gerçeklerinin irdelendiği bir roman olarak çıkıyor karşımıza.

Mustafa ASLAN

————————-

Eve Yüzerken, Deborah Levy, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Haziran 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016