OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Etkili Sıfır

ETKİLİ SIFIR

Kambiz Kakavand İran fantastik çocuk edebiyatının önemli adlarından biridir.  Yapıtlarının çocukların ufkunu açacak özellikler taşıdığını söylemek gerektiğini hemen ilk tümcelerimden birisi olarak yazmalıyım, diye düşünüyorum.

MATEMATİK ÖĞRENİMİ

Kambiz Kakavand’ın Etkili Sıfır adlı çocuk kitabı bir sıfırın başından geçen serüveni anlatıyor. Bir kere kahramanının bir sayı olması çocuğun matematik öğrenimi açısından büyük önem taşıyor. Bir kere sayılar ve matematik kavramlarıyla ilgili kimi önyargılarını Kambiz Kakavand’ın Sıfır’ı sayesinde kırıyor bence.

DÜŞÜNMEKTEN KORKMAYINIZ!

Kambiz Kakavand’ın Etkili Sıfır adlı yapıtı belli kalıplar içinde düşünmemeyi önriyor, çocuklara. Yapıtta Sıfır’ın değişik şekillere ve kimliklere bürünmesi aslında hiç ummadığın ya da olmaz dediğin şeyleri olabileceğini gösteriyor. Yani çocuklara diyor ki, düşünmekten korkmayı ve düşüncelerinizi sınırlamayın. Gördüğünüz gibi toplama işlemin etkisiz, çarpma işleminin yutan elemanı Sıfır hiç  olmaz diyebileceğiniz kılıklara giriyor, yapıtta.

Yazı defterinden çıkıp giden Sıfır’ın bir boyama kitabına gelmesi mutlak ve yerleşik düşünce kalıplarının dışına çıkılabileceğini gösteriyor. Çünkü Sıfır’ı hiç kimse kolay kolay boyama kitabında düşünemez, bana göre. Üstelik gökyüzüne doğru yürüyen Sıfır güneş oluveriyor. Sıfır’ın serüveni sürüyor…

Kambiz Kakavand’ın Etkili Sıfır adlı yapıtı çocuklara düşünce dünyalarını olabildiğince genişletebilecek bir yapıt.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::

Etkili Sıfır, Kambiz Kakavand, Resimleyen: Samira Alikhanzadeh, Çeviri:Cihan Koç, I. Basım:Evrensel Çocuk Kitaplığı, İstanbul, Ekim 2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016