OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ESRARENGİZ YABANCI

ESRARENGİZ YABANCI

Mark Twain’in toplu öykülerinin dördüncüsü Esrarengiz Yabancı adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okurlarıyla buluştu. Esrarengiz Yabancı adlı yapıtta  Bir Köpeğin Öyküsü, 30.000 Dolarlık Miras, Bir Atın Öyküsü, Hilebaz Hindinin Peşinde, Bir Fabl ve yapıta adını veren Esrarengiz Yabancı adlı altı öykü bulunuyor.

TÜRKLER VE KAHVE

Türkler ve kahve…  Neredeyse iki ad özdeşleşmiş gibi. Bunun en güzel kanıtlarından birisi ise Mark Twain’in yapıta adını veren Esrarengiz Yabancı adlı öyküsü…

Mark Twain Esrarengiz Yabancı adlı yapıtında  Türklerden söz ediyor. Yazar sözü kahve içmekten açtığı sözü Türkler’le yapılan bir savaşa getiriyor. Viyana kuşatması ve Türklerin bu savaşta bozguna uğradığını belirtiyor. Türkler’den geriye çuvallar dolusu kahve kaldığını ve esir alınan Türkler’den kahve pişirmeyi öğrendiklerini anlatıyor.

“”… ve Viyana’nın kuşatılması sırasında oradaymış; orada Türkler bozguna uğratılarak defedildiklerinde ele geçirilen şeyler arasında kahve çuvalları da varmış ve Türk esirler onun özelliklerini ve ondan nasıl hoş bir içecek yapılacağını anlatmışlar.” (Esrarengiz Yabancı, s.149)

 

HAYVANLAR

Mark Twain’in Esrarengiz Yabancı adlı yapıtının ağırlığını izlek olarak Hayvanlar oluşturuyor.  Öykü adlarından bile ağırlın hayvanlarda olduğu anlaşılıyor, öykülerde. Örneğin:Bir Köpeğin Öyküsünde kahraman olarak bir köpek çıkıyor karşımızda. İnsanlardan bir farkı olduğu görülmeyen kahramanımızın insanlardan  daha olumlu olduğu görülüyor. Çünkü çocuğunu yangında ölümden kurtaran köpeğe evin beyinin ayağını kırarak karşılık vermesi ise insan ve hayvan arasındaki olumlu/olumsuz yönleri göstermesi bakımından dikkat çekiyor.Aynı anlayışın yapıta adını veren Esrarengiz Yabancı’da sürdüğünü görüyoruz. Hayvana uygulanan şiddeti onun öykülerinde görüyoruz.

“Ee, o köpeğini hep sopayla döver, oysa o iyi bir köpektir ve onun tek arkadaşıdır, sadıktır, sahibini sever ve kimseye bir zararı dokunmaz. iki gün önce yine dövüyordu, sebepsiz yere, sırf zevk için ve köpek uluya uluya yalvarırken hem de.” (Esrarengiz Yabancı, s.189)

Mark Twain’in Esrarengiz Yabancı adlı yapıtında hayvan izleğinin öne çıktığı görülmekle birlikte Türklere ilişkin kimi bilgilere de rastlıyoruz. Keyifle okunan öyküler…

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::

Esrarengiz Yabancı, Mark Twain, Çeviren:D. Kemal Tarım, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Kasım 2017

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016