OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

esrarengiz çiçekler

esrarengiz çiçekSolak Leydi’ ve ‘Kayıp Lord’ adlı yapıtları dilimize çevrilen Nancy Springer ‘Esrarengiz Çiçekler’ adlı yapıtında polisiyenin ünlülerini bir araya getirerek Dedektif Enola adlı kahramanıyla bir serüven sunuyor, okura.

sherlock holmes ve kız kardeşi

Nancy Springer ‘Esrarengiz Çiçekler’ de Sherlock Holmes’in kız kardeşi Enola olarak çıkıyor. Enola da ağabeyi gibi bir dedektif. O, ağabeyi Sherlock’u çok sevmekle birlikte ondan da çok korkuyor. Kılık değiştiriyor, tanınmamak için, ağabeyinin kılık değiştirmek için izlediği yollardan yararlanarak.

Bu kitapta, Sherlock Holmes’un en yakınındaki bir kişinin Dr. Watson’ın başına gelenler konu ediliyor. Sherlock’un kız kardeşi Enola ağabeyine sezdirmeden olayı çözmeye çalışıyor.

 

çiçeklerin gizemi

‘Esrarengiz Çiçekler’ adlı yapıt polisiye romanın ünlü kahramanlarının yanı sıra çiçeklerin gizemi üzerine kurulmuş bir yapıttır, desek yanılmış sayılmayız.Çiçekler ve özellikleriyle ilgili bilgileri olayın gelişimine uygun olarak veriyor. Çiçeklerin özellikleri de yapıta okuru bağlıyor ve merak duygusunu tetikliyor. Öyle ki, çiçeklerin anlamları üzerinden mesajlaşıyor, kahramanımız.

“Yanılmıştım galiba. Görünüşe bakılırsa, o da Shrrlock gibi beni arıyordu. Annemle çiçeklerin anlamları yoluyla  mesajlaştığımızı biliyor olmalıydı; belki de Pull Mall  gazetesine ‘IVY İSTEDİĞİN ZAMAN VE YERDE ÖKSE OTU SEVGİLER KASIMPATIN’ şeklinde ilanı veren de oydu. ” (s.171)

kadınlar

‘Çiçeklerin Gizemi ‘ adlı yapıtta Nancy Springer  kadınların durmuyla ilgili bilgiler de veriyor, 1889’lu yıllarda. Londra’dan  at arabaları, sokak çocukları görünümlerinin verildiği, bu yıllarda kadının erkek karşısındaki yerinin bugünle kıyaslanmayacak kadar geride olduğu görülüyor. Kaldırım taşlarına oturduğu, kitap okuduğu… için kocası tarafından tımarhaneye gönderilen kadınlar yapıtın kadınlarla ilgili ilginç bilgilerinden birisi olarak çıkıyor, karşımıza.

Nancy Springer ‘Esrarengiz Çiçekler’ adlı yapıtında bir polisiye roman örgüsü içinde eski Londra’dan görünümlerle birlikte kadınların durumunu da okura sunuyor.

Mustafa ASLAN

———————-

Nancy Springer ‘Esrarengiz Çiçekler, I. Basım:Artemis Yayınları, İstanbul, Ocak 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016