OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

eşkıya ininde

eşkıya ininde-mustafa aslan

Hüseyin Rahmi Gürpınar, ‘Eşkıya İninde’ adlı yapıtıyla dünden bugüne gelen yolsuzluk sorunlarını gözler önüne seriyor. Dağda aranılan eşkıyanın ve daha da tehlikelisinnin şehirlerde olduğunu belirtiyor.

değişim

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ‘Eşkiya İninde’ adlı romanında İstanbul ve çevresinde değişimi dünden bugüne gözlemek olası. Yapıtta Hüseyin rahmi Gürpınar’ın anlattığı yerlerin adlarını vermesinden dolayı sözü edilen yerlerin bugün ne durumda olduğunu rahatlıkla görülebiliyor.

kravatlı eşkıya

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ‘Eşkıya İninde’ adlı yapıtı eşkıyaları anlatıyor. yazar, özellikle şehirdeki eşkıyadan söz ediyor. Şehir eşkıyasından kastı bürokrasi içindeki eşkıyalar anlatmaya çalışıyor. Bürokrasi içindeki çöreklenmiş kadronun ülkenin bağrındaki soyguncu ve talancı olduğu gerçeğinin altını birçok yerde çiziyor.

“Doğrusun azizim doğru. Senin haydut dediğin hep dağa çıkanlar değildir. Onların bazıları da modern mösyö, efendi kıyafetinde şehirde gezerler. Ve bunların yaptıkları içtimai şekavet sizi gölgede bırakır.” (s. 96)

 

Hüseyin Rahmi Gürpınar, ‘Eşkıya İninde’ adlı yapıtında modern kılıklı kişilerin hatta bürokrasi içindeki asıl soyguncular olduğunu belirtiyor. Eşkıyayı dağda aramak yerine kentte aramak gerektiğini belirtiyor yazar.

 

MUSTAFA ASLAN

———————————–

Hüseyin Rahmi Gürpınar, Eşkıya İninde, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Eylül-2012

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016