OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Esaretin Bedeli

IMAG2517

Esaretin Bedeli

Frank Darabont’ın yönettiği 1994 ABD yapımı ‘Esaretin Bedeli’ adlı filmindeğerlendirmesi Mark Kermode’nin kaleme aldığı kitap Alfa Yayınları – Sinema dizisinden okurla buluştu.

din ve cinsellik

‘Esaretin Bedeli’nin gişe hasılatının düşüklüğüne karşın, 1995 yılında en çok kiralalanan video kasetleri arasında yer alması filmin gördüğü büyük ilginin bir göstergesi olarak çıkıyor karşımıza. Filmin çok ilgi görmesi arasında iki konu öne çıkıyor. Filmin dinsel içeriği ve cinsellik olarak belirtiliyor. Karmaşık cinsel ilişkilerin yaşandığı filmlerle ‘Esaretin bedeli’nin karşılatırıyor, Mark Kermode.

Dinsel konlara değişkik örneklerin verildiği kitapta,  ” ‘Esaretin Bedeli’nin özünde yatan gerçek dini mesaj olarak belirtiliyor. (s.57)

“Norton’un düzgün ve dindar  bir adam görüntüsü vererek itaatkar kalabalıklara sofu tavırlarla hitap etmesi, bir yandan da Nixon gibi dolaplar  çevirmesi -“adalete mani olma” ve gücünü kötüye kullanma” suçlamalarıyla 1974’te Temsilciler Meclisi Adalet Kurulu Nixon’ın yargılanmasına karar verdi- önemli bir noktadır.” (s.67)

eleştiri

Sinema edebiyat ilşkisini de yer yer irdeleyen Mark Kemode ‘Esaretin Bedeli’nin hapishanedeki sorunlara  da ışık tutuyor.   Belki de bu yüzden olsa gerek bu fim için siyasal içerikli bir film olduğu söyleniyor. Filmin insan hakları konusunda yaptığı sorgulamaları senaryo-yapıt ve film üçlemesinde gündeme getiriyor. Hapishane koşulları ve hapishane yöneticilerinin tutuklulara karşı davranışlarını gündeme getiren filmler arasında yer alabileceği de söylenebilir.

‘Esaretin Bedeli’ ile ilgili bilmek istediklerinizin yanı sıra sinema-edebiyat ilşkisi hakkındaki bilgilerine yenilerini eklemek isterseniz…

 

Mustafa ASLAN

————————————–

Esaretin Bedeli, Mark Kermode, I. Basım:Alfa Yayınları-Sinema, İstanbul, Kasım 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016