OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

es be süleyman es(salim şengil)-mustafa aslan

es be süleyman es

‘Es Be Süleyman Es’ Salim Şengil’in yedi öyküsünü topladığı bir yapıt.

Yazar önsöz yerine yazdığı açıklamada öykülerin serüveni hakkında

kısa bilgi de veriyor.

‘Seçilmiş Hikayeler’ ve ‘Dost’ gibi dergileri de yayınlayan Şengil’in

öykü serüveni hakkında kitabın başındaki açıklama sayesinde okur

bilgileniyor.

değişim, yazar ve yapıt

Yazarın ve yapıtın dünya değişirken bunun dışında kalması olası değildir. Yazar ve yapıt da ister istemez değişmek zorundadır. Ya da değişimin ateşi onu yakıp kül edecektir. Yazar yazdıklarıyla tarihe kimi not düşerken değişimleri de bu notları sayesinde aktarır.

Salim Şengil’in ‘Es Be Süleyman Es’ adlı yapıtındaki öyküler de değişimi veriyor, zaman içindeki serüvenine göre. Bugünden öykülerin yazıldığı yıllara bir gezinti yaparsak aradaki değişimden doğan farkı daha iyi görüyoruz.

Salim Şengil’in ‘Es Be Süleyman Es’ adlı yapıtında yer alan öyküler oldukça doğal ve sıcak. Yazar zorlamaya fazla gereksinim duymamış. Mutlaka sonu şöyle ya da böyle bitireceğim diye öyküde kimi kırılmalara gitmemiş. Tersine küçük bir kentten küçük insanların görünümünü günlük yaşam içinde sıkça rastlayabileceğimiz olaylar içinde veriyor, iki öykü dışında.

‘Es Be Süleyman Es’ dergicilik vb. nedenlerle çok fazla öykü yazmayan Salim Şengil’in sımsıcak insan sevgisi kokan öyküleri yer alıyor. Öyküseverlere önerilir…

———————

Salim Şengil, Es Be Süleyman Es, 2. Baskı:Yazko Yayınları, İstanbul-1983

 

nbul-1983

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016