OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ergenekon tertibinde gizli tanıklar

 

image001274

ERGENEKON TERTİBİNDE GİZLİ TANIKLAR

Gazeteci Hikmet Çiçek’in Ergenekon Davası duruşma tutanaklarından yararlanarak ve yaşadıklarından yazdığı yapıtı ‘Ergenekon Tertibinde Gizli Tanıklar’ hukuk ve hukuk kavramı üzerinde derin derin düşünmemizi, dahası bu konuda bir vicdan muhasebesi yapmamızı öneriyor.

Hikmet Çiçek de Ergenekon operasyonu sonucu Silivri’de tutulanlardan sadece birisidir. Yazar kişisel gözlemlerini de eklediği ‘Ergenekon Tertibinde Gizli Tanıklar’ adlı kitabında ‘gizli tanıkların’ verdikleri ifadenin yanında özel yaşamlarına da değiniyor. Böylelikle, okur nasıl bir gizli tanıkla karşı karşıya olduğunu görüyor. Ayrıca mahkemede verdikleri ifadeler

 

Ergenekon mu?

‘Ergenekon Tertibinde Gizli Tanıklar’ adlı kitaptaki gizli tanıklar “Ergenekon nedir? Ergenekon’u duydunuz mu?” gibi sorulara verilen yanıtlar oldukça gülünç. İnsanları yıllardır içeride kalmasını sağlayan ifadeleri veren bu insanlar Ergenekon’u bilmiyor, duymamış ya da bir yerlerden (arkadaşından, tv’den, basından, çevreden) duymuş.

Gizli tanık ‘Huzur’a mahkeme başkanı “Evet var olduğu iddia edilen Ergenekon isimli örgütün ismini ne zaman duydunuz? Ergenekon ismini ne zaman duydunuz?” (s.142)

İşte gizli tanık Huzur’un yanıtı:

“Huzur’un cevabı:”Basından.” (s.142)

Güleriz ağlanacak…

Halkımız ne güzel söylemiş, “Güleriz ağlanacak halimize” diye. ‘Ergenekon Tertibinde Gizli Tanıklar’ adlı kitapta yer alan gizli tanık ifadeleri sizi gülmekten kırıp geçirebilir. Söyledikleri çoğu şeyin dava ile hiçbir ilgisi yok. Ayrıca suçladıkları kişilerle ilgili doğru dürüst bilgisi olmayan epeyce kişi de var. İfadelerinin hiçbir güvenilirliği yok. Çünkü sağlam kanıtları yok. Duyduklarını, kişisel kanılarını, dahası akıllarına ne gelirse söylüyorlar Hikmet Çiçek’in yapıtına aktardıkları.

Gizli tanığa bak hizaya gel

Hikmet Çiçek’in kitapta sözünü ettiği gizli tanıkların  her biri bir alem. Anlattıklarının dava ile hiçbir ilgisi yok. Akıllarına ne gelirse anlatıyorlar. Sanık ya da sanık avukatları sizli sanığın anlattıklarının dava ile bir ilgisi olmadığını anımsatıyor. Ne oluyor? Hiiç! Mahkeme başkanı ya sanığı ve avukatını azarlıyor ya da salon dışına çıkartıyor, daha da hızını alamazsa bilmem kaç duruşmaya katılmama cezası veriyor.

Hikmet Çiçek’in yer yer insanı gülümseten ama içini burkan ‘Ergenekon Tertibinde Gizli Tanıklar’ adlı kitabı geleceğe bir belge.

Mustafa ASLAN

Hikmet Çiçek, Ergenekon Tertibinde Gizli Tanıklar, I. Basım:Kaynak Yayınları, İstanbul, Mayıs-2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016