OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Enid Blyton’dan Çocuklara İki Yapıt-mustafa aslan

Enid Blyton’dan Çocuklara İki Yapıt

Enid Blyton’ın Artemisçocuk Yayınları arasında ‘Gece Masalları’ ve ‘Uykudan Önce Masalları’ adıyla iki kitabı yayınladı.

Her kitapta üçer olmak üzere, iki kitapta toplam altı öykü yer alıyor. Düş dünyasının sınırlarının zorlandığı er iki kitap kimi ortak izler taşıyor.

‘Uykudan Önce Masalları’nda    Oyuncakların Yeni Sarayı,   Ayıcık ve Elfler, Sihirli Halı adlı ürünler bulunuyor. Gece Masalları’nda yer alan yapıtlar ise şunlardır: Mavi dağlar Ülkesi, Tılsımlı Pabuçlar, Kahraman Jumbo.

Öykü ve masal

 

Enid Blyton’un ‘Gece Masalları’ ve ‘Uykudan Önce Masalları’ adlı yapıtları öykü ve masal dünyasının bütün olanaklarından yararlanıyor. Doğu kültürünün bir parçası olan Binbir Gece Masalları’nın büyük etkisini taşıyan masalın birçok öğesini barındırıyor, ürünler. Büyü, büyücü, sihir, uçan halı … bütünüyle Doğu kökenli masalların ürünü olan öğeleri içeriyor.

Örneğin, ‘Sihirli Halı’ da  Doğu masallarında sıkça rastlanılan uçan halı karşımıza çıkıyor.

 

“Çocuklar heyecandan nefeslerini tuttu ve camdan dışarı uçarak batıya doğru süzülmeye başlayan halıya sıkı sıkı tutundu.” (Sihirli Halı, Uykudan Önce Masalları)

 

Günlük yaşam ve…

 

Kahraman Jumbo öyküsü günlük yaşamda da karşılaşabileceğimiz kimi durumları içeriyor. Başkasını küçük gören birinin pişmanlığını oluşturan Kahraman Jumbo’nun öykü omurgasının sonucunda da darda olan bir dostunu kırılmış da olsan yalnız bırakmamayı hiç ders verici bir havaya girmeden veriyor.

 

‘Mavi Dağlar Ülkesi’ adlı yapıtta Kocaman adlı bir köpeğin sımsıcak kalbini verip yerine buz gibi bir kalp alması nasıl açıklanabilir?

 

“Gerçekten de Kocaman’ın kalbi yavaş yavaş ısındı ve havlamaları gitgide daha neşeli hale geldi. En sonunda da kalbi eskisi gibi sıcaktı.” (Mavi Dağlar Ülkesi, Gece Masalları)
 

Dostluk ve dayanışma

 

Gerek ‘Uykudan Önce Masalları’nda gerekse   ’Gece Masalları’nda dostluk ve dayanışma duyguları ağırlık kazanıyor. Arkadaşı için özveride bulunmak, zor durumda olan bir arkadaşına yardım etmek için daha önce aralarında yaşanan olumsuzlukları unutmak gibi

 

Yapıtların belirgin özelliklerinden birisi de her zaman olumlu sonuçlanıyor ve hep iyiler kazanıyor, kötüler kaybediyor. Kazanımın ancak birlikte hareket edildiğinde ve işbölümü yapılarak çalışıldığında elde edildiği de veriliyor.

 

‘Uykudan Önce Masalları’nda gerekse   ’Gece Masalları’nda çocuklara düş gücünün sınırsız olanaklarından yaralandırırken, bir yandan da dostluk ve dayanışma duygularını güçlendiriyor   ders vermeye kalkmadan.

 

 

 

Enid Blyton, Uykudan Önce Masalları, Artemisçocuk Yayınları, İ stanbul, Eylül-2011

Enid Blyton, Gece Masalları, Artemisçocuk Yayınları, İ stanbul, Eylül-2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016