OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

EMILY DICKINSON

20160329_151333
EMILY DICKINSON

Amerikan edebiyatı denince ilk akla gelenler arasında yer alan Emily Dickinson ile ilgili Lyndall Gordon’ın ‘Emily Dickinson-Hayatım Dolu Bir Silah Gibi’ adlı bir biyografi çalışması Alfa Yayınları arasında okura sunuldu. Bu yapıtta şimdiye kadar yapılan çalışmalardan farklı kimi özellikler göze çarpıyor.

AİLE

Lyndall Gordon, Emily Dickinson’un yaşamı ve yapıtlarının hangi koşullarda yazıldığını masaya yatırıyor. Burada dikkat çekmek istediğim iki konu var, bu yazının sınırları içinde. Birincisi Dickinson ve ailesi, ikincisi ise epilepsi konusu olarak sunmak istiyorum.

“Emily Dickınson’ın mirasını karartan iki ev arasındaki savaşın  askerlerini güçlendiren iftira bulutu ve duygusal varsayımlar oldu. Mabel Todd, Homestead’ı bir tür Bayan Havisham latrak hayal etmişti; hayal kırıklığına uğrayıp, eksantrik bir münzeviye dönüşen gelin.” (s.644)

EPİLEPSİ

Lyndall 418669_110830092548_EMILYDICKGordon bir şairin hem insan hem de bir şair olarak yaşamının yönünü değiştirecek bir etkenden söz ediyor. ‘Emily Dickinson’ adlı yapıtın yazarı Gordon şairin epilepsi olduğu üzerinde duruyor. Dönem içinde bir değerlendirmesini, durun tespitiyle birlikte veriyor. Şairin yaşam ve şiir üretim durumunu yakından etkilediği görülüyor, epilepsinin.

“Elimize ulaşan bu reçete Dr. Jakson’ın koyduğu teşhisin  ne olduğunu anlamamız açısından çok önemli. Doktorun yazdığı şey otuz gram suyla karıştırılacak on beş gram gliserindi. Gliserinin kullanım alanı geniş, ama o dönemde kullanıldığı tıbbi alanlardan biri de epilepsiydi.” (s. 312)

Lyndall Gordon’ın ‘Emily Dickinson-Hayatım Dolu Bir Silah Gibi’ adlı yapıtı ünlü şairin yaşamının gizlerini okurla paylaşıyor.

 

MUSTAFA ASLAN

————————— —–

Emily Dickinson-Hayatım Dolu Bir Silah Gibi (Biyografi), Lyndall Gordon, Çeviren:Gonca Gülbey, I. Basım:Alfa Yayınları Biyografi Dizisi, İstanbul, Mart 2016

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016