OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

elyazması rüyalar

IMAG1543elyazması rüyalar

Fantastik  edebiyatımızın önemli adlarından Nazlı Eray’ın ‘Elyazması Rüyalar’ adlı yapıtı düşle gerçek arasında gerçekliğimizden hareketle okura sunuyor.

kadınlar

Nazlı Eray’ın ‘Elyazması Rüyalar’ adlı yapıtının en önemli kişilerini kadın kahramanlar oluşturuyor  demek, kadınların bu romandaki ağırlığını tam olarak vermiyor. Kadınlar yapıtta kadın – erkek ilişkilerinin bir sonucu olarak yer alıyorlar. Özellikle iki kadının aynı erkekle olan ilişkilerinin karşılaştırıldığı bölümlerde ortaya iç burkan görünümler çıkıyor.

kral übü ve rimbaud

Anlatıcı-yazar-kahraman benzeşmesinin olduğu yapıtta, Kral Übü’nün absürd bir oyun olmasının yanı sıra Paris’te 11 Kasım 1896’da, İstanbul’da ilk kez Arena Tiyatrosu’nda 1962 yılının Kasım ayında sergilenmesini vermiyor sadece. Yapıtın sonuna kadar oyun ve yazarı hakkında bilgi veriyor. Okur Kral Übü ve yazarı hakkında bilgi ediniyor, yapıt boyunca.

Nazlı Eray,   Kral Übü ve yazarının yanında Charles Baudelaire ve Arthur Rimbaud hakkında bilgi vermekle kalmıyor. Ülkemizin sokaklarında dolaştırıyor.

“Arakamı dönüp baktım, Rimbaud’nun gözleri üstümdeydi. Yüzü tıpkı evdeki şiir kitabının kapağındaki, Ekim 1871’de Etienne Carjart tarafından yapılan portresindeki gibiydi. O unutulmaz mermer yüz…

istanbul

Nazlı Eray’ın ‘Elyazması Rüyalar’ adlı yapıtında  İstanbul ve Ankara’nın varlığı duyumsanıyor. İki kent serüveni sürükleyen yerle arasında olsa da öne çıkan kentin İstanbul olduğu görülüyor.

İstanbul’u rüyasında gören adam yeniden bir şeyler anlatmaya başlamıştı. Sesi ninni gibi geliyordu kulağıma.

‘Bir gece zamanı Kadıköy vapurunun üst güvertesinde oturuyordun. Ne kadar güzeldin o gece, biliyor musun? İçinde bir garip coşku vardı; gözlerin pırıl pırıl parlıyordu. Bir başka türlüydün o gece sen. Vapur hareket etmiş yavaş yavaş yol alıyordu. Sen Beyoğlu’ndan geliyordun, o çok sevdiğin dünyadan.’ ” (s.100)

Mustafa ASLAN

——————–

Elyazması Rüyalar (roman), Nazlı Eray, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Mayıs 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016