OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ELLİ KURUŞ ÇİKOLATA

20161221_222242ELLİ KURUŞ ÇİKOLATA

Orhan Kemal’in değişik kitaplarından çocuklar için olan öykülerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan Elli Kuruş Çikolata adlı yapıt Everest Yayınları arasında okura sunuluyor.

Orhan Kemal’in Elli Kuruş Çikolata adlı kitabında yer alan öyküler şöyle sıralanıyor: Elli Kuruş, Streptomycine, Kitap Satmaya Dair, Çikolata, Sevinç, Kırmızı Küpeler, Nermin ve Çocuk.

Orhan Kemal’in yapıtlarının çocuk ve gençlik edebiyatı zengini olduğunu söylemek abartı sayılmayacağını düşünüyorum.

ÇOCUK TACİZİ

Orhan Kemal öykülerinin en önemli özelliklerinden birisi de çocukların büyüklerce taciz edilmesini gündeme taşıması olarak görüyorum. Örneğin, Elliş Kuruş Çikolata adlı kitabında anlattığı tacize uğrayan kartpostal satıcısı çocuğu anlatıyor, Çocuk adlı öyküsünde. Çocuk, bu tacize karşı çok sert bir karşılık veriyor.

“Çocuk anlamıştı, her şeyi anlamıştı. Artık şüphesi kalmamıştı. İri ela gözleri ve kıpkırmızı yanaklarıyla bir öfke çığlığı gibi baktı adama.Önceki beş lirayla, sonraki on lirayı kaptı suratına fırlattı:

“Alçak!” (Çocuk, s.92)

Orhan kemal’in çocukları anlatan ve çocuklara yönelik yapıtlarında bir uyarıcı görevi e görüyor. Onun öyküleri aynı zamanda çocuklara bilinç taşıyan özellikler taşıyor. Çocukları uyarıyor ve eğitiyor.

 

Mustafa ASLAN

…………………….

Elli Kuruş Çikolata (Öykü), Orhan Kemal, I. Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Aralık 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016