OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Elimde Viyoletler-Beklenen Sevgili

Elimde Viyoletler-Beklenen Sevgili

Selim İleri’nin  tarihimizle bağlantı kurarak kaleme aldığı Elimde Viyoletler-Beklenen Sevgili adlı yapıtı iki kişinin mektuplaşması biçiminde sunuluyor.

 

SARÇOĞLU ALMAN ELÇİYE NE DEDİ?

Selim İleri Elimde Viyoletler-Beklenen Sevgili adlı yapıtında kimi tarihi konulara değiniyor. Bunlardan birisi de Türk Alman ilişkileri olduğunu belirtmek gerekiyor. İlk ilişkimizin başlangıcı saydığı Alman Çeşmesi’nin yapılmasından İkinci Dünya Savaşı yıllarına kadar uzanan bir süreçte Ruslarla ilişkilerimizi de ekleyerek yapıyor, bu işi.

Selim İleri’nin Elimde Viyoletler-Beklenen Sevgili adlı romanında eski başbakanlardan Şükrü Saraçoğlu ile Alman elçi Von Papen arasındaki bir konuşmadan söz ediyor. Daha doğrusu Saraçoğlu’nun Alman elçi Papene’e söylediği iddia edilen bir söz yer alıyor. Bunun ne derece olduğunu bilinmiyor, belirtildiği gibi sadece bir iddia! Romandan aynen aktarıyorum, “…İkinci Umumi Harp’in başlangıcında, eski başvekilimiz Şükrü Beyefendi’nin ‘Sovyetik Rusya’yı mutlaka yok edin! Führer bunu yaparsa eni bir çığır açar!’ dediğini iddia etmiş.” (s.225)

 

PSİKOLOJİ

Bana göre Selim ileri romanlarının psikolojik yönleri üzerinde durmak gerekiyor. Öykü ve romanlarında belirgin bir psikolojik derinlik olduğu görülüyor Cumartesi Yalnızlığı’ndan Mel’un‘a ve Elimde Viyoletler-Beklenen Sevgili adlı yapıtına kadar.

Selim İleri Elimde Viyoletler-Beklenen Sevgili adlı yapıtında otoriter toplum ve birey ilişkisi üzerinde duruyor. karşılıklı mektuplaşmalar olark verilen romandaki kahramanının ilerleyen zaman içerisinde ruh sağlığını yitirdiği görülüyor. Demokratik yaşamdan uzaklaşan toplumun insanların ruh sağlığını yavaş yavaş yitirdiklerini anlatıyor, yazar.

Selim İleri’nin yapıtlarındaki iletilere katılmayanlar olabilir, ama bir roman olarak kurgu ve olay örgüsünün bu düşünsel yapı içine oturtulması   konusunda fazla söyleyecek sözleri olacağını sanmıyorum.

Elimde Viyoletler-Beklenen Sevgili adlı yeni romanın Selim İleri’nin daha önceki yapıtlarıyla birlikte yakın tarihimizi de gündeme taşıyacağını düşünüyorum.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::

Elimde Viyoletler-Beklenen Sevgili (Roman), Selim İleri, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ekim 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016