OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Ekonominin Kısa Tarihi

 

Ekonominin   K ı s a   Tarihi

 

Niall Kishtainy’nin Ekonominin K ı s a Tarihi adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu. Yapıtta konuyla ilgili kırk bölüm yer alıyor.

Krize çare olarak Amerika, Çin ve Avrupa ülkeleri, Minsky’nin entellektüel atası John Mynard Keynes’in düşüncelerine dönüş sinyali veren politikaları uygulamaya koymuştu.” (s.354)

UZMANI OLMADAN EKONOMİ BİLMEK

Niall Kishtainy’nin Ekonominin K ı s a Tarihi adlı yapıtı anlaşılır bir dille anlatıyor ekonomi tarihini, geçmişten bugüne . hatta bugünün yakıcı ekonomik sorunları üzerinde neler yapıldığını da paylaşıyor. Elbette konunun uzman olmadan, bu konuları anlamak mümkün mü diye soracaksınız. Elbette Niall Kishtainy’nin Ekonominin K ı s a Tarihi  adlı yapıtı ekonomi uzmanı olmanıza gerek kalmadan size ekonomi konusunda bilmek ve öğrenmek istediklerinizi veriyor.

KIRK BÖLÜM

Niall Kishtainy’nin Ekonominin K ı s a Tarihi adlı yapıtında yer alan kırk bölümün adları şöyle sıralanıyor: Soğuk kafalar ve sıcak kalpler, Havada süzülen kuğular, Tanrı’nın ekonomisi, Altın arayışı, Doğanın armağanı, Görünmez el, Tahılla demirin buluşması,İdeal bir dünya, Doyurulacak o kadar boğaz, Dünyanın işçileri, Mükemmel bir denge, Güneşi söndürün, Karlı savaşlar, Gürültücü borazancı, Kola mı, Pepsi mi? Bir planı olan adam, Nakit teşhiri,, Küvetteki delik, Yaratıcı yıkım, Zanlıların ikilemi, Hükümetin tiranlığı, Büyük hamle, Her şeyin ekonomisi, Büyümek, Tatlı ahenk, İkiye ayrılmış bir dünya, Küveti doldurmak, Palyaçolar tarafından yönetilmek, Para yanılsaması, Geleceğe göz atmak, Spekülatörler saldırıyor, Mazlumu kollamak, Beni tanıyorsun, seni tanıyorum,Yerine getirilmeyen vaatler, Kayıp kadınlar, Bulanık zihinler, Reel dünyada ekonomi, Bankerler çıldırıyor, Gökyüzündeki devler, Neden ekonomist olalım ki?

 Ekonominin K ı s a Tarihi adlı yapıtında Niall Kishtainy kafanızdaki ekonomi hakkındaki soruları yanıtlarken uzman olmanız gerektiği koşulunu da kaldırıyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::

 Ekonominin K ı s a Tarihi, Niall Kishtainy, Çeviren:Abdullah Yılmaz, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Haziran 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016