OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ekinin harman olduğu

KITAP_~1

EKİNİN HARMAN OLDUĞU

Feyza Hepçilingirler’in Türkçe Günlükleri’nin altıncı kitabı ‘Ekinin Harman Olduğu’ adlı yapıtı Everest Yayınları tarafından okura ulaştırıldı. Yazarın Cumhuriyet Kitap ekinde yayımlanan son çalışmalarının toplandığı kitaptaki yazıların ağırlığını dil , sanat ve edebiyat oluşturuyor.

türkçe günlükleri

Edebiyatımızda öykü ve roman dalında da ürünler veren Feyza Hepçilingirler’in dil ve edebiyatımıza büyük bir katkısı sayabileceğimiz Türkçe Günlükleri altıncısını okurla buluşturdu.

Kimi zaman yazarlar ve yapıtlar üzerinde dururken de ağırlıklı olarak dilimizdeki sözcükler üzerinde duruyor. Okurlardan gelen soru ve görüşleri yine okurlarla paylaştığı görülüyor.

dil, Sanat  edebiyat

Dil ve edebiyat birbirinden ayrılmaz ikilidir, kuşkusuz. Feyza Hepçilingirler’in yazılarının ağırlığını dil, sanat  edebiyat izlekleri oluşturuyor. Dil konusundaki görüşleriyle birlikte sanat edebiyat alanında, özellikle yeni yayınlar üzerinde duruyor. Yeni kitapları da söz ederken içerik ve türle ilgili konularda dikkatini çekenleri yazıyor. Yapıtta adı geçen yazar, şair ve çizerlerden kimileri şunlardır: Yıldız Cıbıroğlu, Kemal Ateş, Necdet Neydim, Muazez İlmiye Çığ, Teoman Ergül, Sabahattin Yalkın, Sennur Sezer, Ali Durmaz, Nalan Yılmaz, Yahya Kemal Beyatlı, Edip Cansever, Halit Refiğ, Şükran Birgül, Yıldız Kenter, Adnan Saygın, Tomris Uyar, Mahmut Temziyürek, Süreyya Berfe, Hilmi Yavuz, M. Şehmuz Güzel…

Kimi zaman yazarlar ve yapıtlar üzerinde dururken de ağırlıklı olarak dilimizdeki sözcükler üzerinde duruyor. Okurlardan gelen soru ve görüşleri yine okurlarla paylaştığı görülüyor.

“ ^Şimdi bir de “kamu spotu” çıktı televizyonlarda. Bizleri eğitmeye, uyarmaya yönelik (eğitim, silah kullanımı vb)çalışan kısacık gösterimlerde ekranın üst köşesinde beliren “kamu spotu” ne anlama geliyor? diye sormuş…” (s.190) diye alıntı yaptığı okur mektubunu yanıtlıyor, Hepçilingirler.

Feyza Hepçilingirler’in Türkçe Günlükleri’nin altıncısı ve Cumhuriyet Kitap ekindeki yazılarının toplandığı sonuncu kitap olarak karşımıza çıkıyor ‘Ekinin Harman Olduğu’.

Mustafa ASLAN

—————————————————————————

Feyza Hepçilingirler,  Türkçe Günlükleri-6 Ekinin Harman Olduğu, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Eylül 2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016