OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

EKİM 1917

EKİM 1917

 

PARTİ BÖLÜNÜYOR VE…

Patrick Rotman – Benoit Blary’nin birlikte oluşturduğu Ekim 1917 adlı yapıt Rus Devrimi ve sonrasını anlatıyor. Okuru Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin daha sonra Bolşevikler ve Menşevikler olarak ilkiye bölünmesini ve sonrasını veriyor.

Başlangıçta Menşevikler karşısında sayısal olarak geride olduğu, Perograd Sovyeti’nde bir avuç olduğu belirtilen Bolşevikleri adım adım toplumda nasıl yayıldıkları ve toplumsal taban kazandıkları çizgilerin de desteğiyle oldukça güzel veriliyor. Elbette abancı devletlerin özellikle de Almanya’nın rolünü anımsatmak gerekiyor.

 

 

Kanlı Pazar,  genel bir prova olduğu belirtilen 1905 Devrimi ve köylülerin toprakların işleyenin olması isteği elbette Bıolşeviklerin toplumsal taban edinmesine yol açıyor. 1861’de serfliğin kaldırılmasının  toplumda, özellikle toprakla uğraşanları rahatlatmadığını ilerleyen yıllarda yaşanan olayların daha iyi gösterdiğini görüyoruz, bu yapıtta.

LENİN, STALİN VE TROÇKİ

Lnin, Stalin ve TRoçki 1917 Rus Devrimi’nin üç önemli adıdır. Devrim öncesinden başlayarak Çar’ın gazabına uğruyorlar Her üçüv de sürülmekten kurtulamıyor. Troçki Pravda (Gerçek) gazetesini Viyana’da sürgündeyken çıkarıyor. Stalin Pravda’nın yönetimini aline aldıktan sontra hükümetle uzlaşmayı neden savundu?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016