OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

albert einstein’in aşk mektupları

albert einstein'in aşk mektuplarıEditörlüğünü Jürgen Renn ve Robert Schulmann’ın yaptığı Türkçe’ye Nursel Yıldız’ın çevirdiği ‘Albert Einstein ve Mileva Maric Aşk Mektupları’ adlı yapıt Alfa Bilim dizisinden okurlarla buluşturuldu.

einstein devrimi

İsviçre Patent Ofisi’nde sıradan bir memurken bilim dünyasına katkılarıyla bir anda dünyanın tanıdığı kişi haline gelen Einstein’in Mileva Maric’le yazışmalarını içeren yapıtta 54 mektup yer alıyor. Mektuplardan on bir tanesi Mileva Maric’in ötekileri ise Albert Einstein’inkiler olarak karşımıza çıkıyor.

mektupların ortaya çıkardığı

Mektuplarda iki genç bilim insanı ve sevgilinin aşklarını yansıtan duygularını görüyoruz. Einstein kimileyin Mileva’ya ; Küçük Sevgilim, Canım küçük sevgilim, Sevgili Dollie,  Çok sevgili yavrucuğum, Sevgili kedicik… gibi hitap şekillerini kullanmayı yeğliyor. Karşılıklı hitap şekillerinden iki sevgili arasındaki aşkın güçlülüğü açıkça görülüyor. Mektupların ortaya çıkardığı bir gerçek de Albert Einstein’in işe girme umudunu (26. mektup), tasarruf etmekten, para biriktirmekten, geçim sıkıntısından söz ettiğini 50.mektup öncesinde görüyoruz. Ellinci mektupta Einstein sevgilisi Mileva’ya verdiği özel derslerden alacağı parayı belirtiyor.

müzisyen einstein

Bu yapıt bize, Einstein ve Mileva mektuplaşmaları iki bilim insanının farklı yönlerini gösteriyor. Başta Einstein’in  müzisyen yönünü de gösteriyor. Sevgilisi Mileva’ya yazdığı mektuplarda Einstein müzik icrasından ve müzikten söz ediyor. Bunun dışında en önemlisi de ikisinin felsefi görüşlerinin izlerini görüyoruz, bu aşk mektuplarında.

“Benim de  çaldığım seri konserin hemen öncesinde Nüesch’ün evine akşam yemeği için son defa girdiğimde çorba tabağının üzerinde Marcellius’tan bir mektup buldum.” (s.110)

Editörlüğünü Jürgen Renn ve Robert Schulmann’ın yaptığı Türkçe’ye Nursel Yıldız’ın çevirdiği ‘Albert Einstein ve Mileva Maric Aşk Mektupları’  iki bilim insanının içten mektupları. Kolay okunan ama etkisinden kurtulmanın kolay olmadığı bir yapıt. Önerilir…

Mustafa ASLAN

……………………….

Albert Einstein ve Mileva Maric Aşk Mektupları, Editörler: Jürgen Renn ve Robert Schulmann, Türkçesi: Nursel Yıldız, I. Basım:Alfa Yayınları (Bilim Dizisi)  İstanbul, Ocak 2014

 

1 Comment

Add a Comment
  1. Einstein mektuplari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016