OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

Einstein Sözleriyle Dünya

Einstein-Benim-sözlerimle-dünya

Einstein Sözleriyle Dünya

‘Benim Sözlerimle Dünya’ Albert Einstein’in sözlerinden Alice Capris’in seçtiği alıntılardan oluşan bir yapıt. Bu kitaptaki sözleri söyleyen Einstein gibi birisi olunca işin rengi değişiyor.

“Günümüzde güvenilir bilgi yayma işinin içinde olan herkesin görevi halkı aydınlatmaktır. Çünkü en bilinçli insan bile  güvenilir, gerçeğe dayanan bilgiler olmaksızın mantıklı siyasi çıkarımlara ulaşamaz.” (s.261)

Einstein’in kendisi hakkında, Ailesine ve ailesi hakkında, İlk eşi Mileva Maric’e ve onun hakında, İkinci eşi Elsa Löwenrhal’a ve onun hakkında, Çocuklarına ve onlar hakkında, Kız kardeşi Maja ve annesi Paulina hakkında, Yaşlılık hakkında, Amerika ve Amerikalılar hakkında, Yeni vatanı Princeton, New Jersey hakkında, Çocuklara ve çocuklar hakkında, Kendi küçük çocuklarına, Ölüm hakkında, Eğitim, öğrenciler ve akademik özgürlük hakkında, Dostlara, belirli bilim insanlarına ve diğerlerine; ve onlar hakkında, Almanlar ve Almanya hakkında, İnsan ırkı hakkında, Yahudiler, İsrail, Yahudilik ve Siyonizm hakkında, Yaşam hakkında, Pasifizm, silahsızlanma ve dünya devleti hakkında, Müzik hakkında, Barış, savaş, atom bombası ve askerlik hakkında, Siyaset vatanseverlik ve devlet hakkında, Irk ve önyargı hakkında, Din, tanrı ve felsefe hakkında Bilim, bilim insanları, matematik ve teknoloji hakkında, Muhtelif meseleler hakkında, Eisntein’in dizeleri:Küçük bir seçki, Einstein’a atfedilenler, Başkalarının Einstein hakkında söyledikleri.

“Tüm dünyadaki Yahudilerin biriliği hiçbir şekilde akıllıca siyasi bir birlik değildir ve hiçbir zaman da öyle olmamalıdır. Bu yalnızca ahlaki geleneğe yaslanır. Yahudi halkı ancak bu noktadan yola çıkarak yaratıcı güçlerini sürdürebilir ve  buradan var oluşu için bir temel  iddiasında bulunabilir.” (s.186)

Einstein söylediği sözlerin toplandığı bu yapıt ‘Benim Sözlerimle Dünya’ elbette okuyana bir yol gösteriyor, bir ışık tutuyor yolunu aydınlatmak için. Kitaplığınızın bir köşesinde zaman zaman başvurabileceğiniz yapıtlar arasında sayabilirsiniz, Einstein sözlerinin bulunduğu bu kitabı.

Mustafa ASLAN

———————–

 Benim Sözlerimle Dünya, Albert Einstein, Çeviri:Ozan karakaş, I. Basım:Alfa Yayınları Bilim Dizisi, İstanbul, Şubat 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016