OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Eğreti Gelinler

EĞRETİ GELİNLER

Şükran Kozalı’nın Denizli yöresinde yaşanan gerçek olaylardan yola çıkarak yazdığı Eğreti Gelinler adlı yapıtı okura Mona Yayınları tarafından sunuldu.

“Artık rüyalarımı iyice örgütlemiştim. Annem istediğim rüyayı verecekti bana. Onun onayına ihtiyacım var. Emin, iyi, doğru ve sağlam bir ilişki içinde olduğunda insanın sürekli eksik kalan şeylerle kendini, ortamı yadırgaması mümkündü.” (s.283)

EĞRETİ GELİNLİK

Şükran Kozalı Denizli yöresinde yaşanan olayları okura sunuyor. Yapıtı oturttuğu ana ekseni oluşturan eğreti gelinlik oldukça  farklı bir konu.

Göller Şehri olarak sözünü ettiği bölgede varsıl kişiler erkek çocukları ergenliğe tırmanan yaşlarda eğreti gelin adı verilen bir kadın/kız alıyor eve. Bu kadın yavaş yavaş vücudunu ve cinselliği tanıtıyor.

Elbette eğreti gelinliğin de yasaları var. En başta gelen yasası hamile kalmamak, diğer bir önemli yasa ise gençle evlenmemek geliyor. Gencin evleneceği günlerde  hiç itiraz etmeden eğreti gelin olduğu evi bırakıp gitmek geliyor.

YAKIN TARİHİMİZ

Şükran Kozalı yakın tarihimizde yaşananlarla ilgili bilgiler verdiği bölümlerle karşılaşıyoruz. Osmanlı İmparatorluğunun zor günler yaşadığı dönemlerden başlayarak ülkemizin yabancı güçlerce işgali veriliyor. Yazar özellikle Denizli yöresindeki düşmanın işgal girişimi ve bölge halkının topraklarını kahramanca savunmaları anlatılıyor.

 

ROMANDAKİ ŞİİR

Şükran Kozalı aynı zamanda bir şair olduğunu biliyoruz, her ne kadar karşımıza Eğreti gelinlerle romancı olarak çıksa da.

Kozalı’nın şairliğinin yansıdığı Eğreti Gelinler adlı kitabından kimi örnekler vermekle yetinmek yerinde olur diye düşünüyorum. Zira bu konu başlı başına bir aşka bir yazının konusu olduğunu düşünüyorum.

Örnek:

Kabul gördüğü bedende mutlaka bizden daha renkli, iyi fırça darbeleri ve kalemlerle yazılıp çizilecek; yaşanacak. (s.249)

Konuşma Sevgilisi -Kitaptaki kahramanlardan birisi.

Dudakları kapalı, gözleri konuşkan (281)

Annem istediğim rüyayı verecekti bana (s.283)

 

Şükran Kozalı Eğreti Gelinler adlı romanında ilginç bir konuyu şiirsel bir anlatımla sunuyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::

Eğreti Gelinler, Şükran Kozalı, Mona Yayınları’nda I. Basım:Mayıs 2018, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016