OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Efsane İstanbul-Avrupa Yakası

IMAG1570

Efsane İstanbul-2, Avrupa Yakası

Bemaddy-Büyülü Fener Yayınları Işın Bilgin’in yazdığı, illüstrasyonları Tamer Köşeli’ye ait olan “Eğlenceli Şehir Rehberi” Dizisinden İstanbul’un tanıtıldığı kitaplardan ikincisini de okurlarına sundu. Çocuklar için hazırlanan yapıtın ikincisi ‘Efsane İstanbul-Avrupa Yakası’ adını taşıyor. Kitabın her bölümünde Gez, İzle, Tat ve dene bölümleri yer alıyor.

‘Efsane İstanbul-Avrupa Yakası’ adlı kitapta yer alan bölümler şöyle sıralanıyor: Beşiktaş Karaköy, Taksim, Beyoğlu, Galata Kulesi, Harbiye Nişantaşı, İstanbul Boğazı ve Çocukların İstanbul’u.

beşiktaş- karaköy

Beşikaş Karaköy adını taşıyan bölümde okura sırasıyla Deniz Müzesi, Barbaros Meydanı, Beşiktaş Çarşısı, Beşiktaş Kulübü Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Tophane-i Amirane Binası, Kılıç Ali Paşa Camii, Çatı Kiliseleri, Yeraltı Camii, Kamondo Merdiveni, Türk Musevileri Müzesi ve Arap Camii tanıtılıyor.

“Avram Kamondo, 19. yüzyılda Galata’nın en ünlü bankeriymiş. Musevi bir ailenin çocuğu olarak 1758 yılında İstanbul’da doğmuş. Kamondo Ailesi, Galata’da pek çok bina yaptırmış. Ailenin zenginliğini gösteren bu yapılar arasında Kamondo Merdiveni’nin yeri bir başkaymış…” (s.33)

beşiktaş’ta ve karaköy’de nerede ne yenir, içilir?

‘Efsane İstanbul-Avrupa Yakası’ adlı yapıtta tanıtımı yapılan her bölgede, çocuklarınızla neyi, nerede yiyip içeceğiniz konusunda da bilgi veriliyor, öteki ciltlerde olduğu gibi.

taksim, beyoğlu, galata kulesi

Taksim Beyoğlu, Galata Kulesi bölgesinde tanıtılan yer arasında Taksim Meydanı, Taksim Maksemi, Aya Triada Kilisesi, Balık Pazarı, Galatasaray Müzesi, Pera Palas Oteli, Fransız ve Venedik Sarayları, Galata Mevlevihanesi, Serdar-ı Ekrem Sokak ve Galata Kulesi yer alıyor.

“Galata denilince ilk akla gelen tabii ki Galata Kulesi oluyor. Kule Cenevizliler tarafından 1349 yılında inşaa edilmiş. Cenevizlilerin gücünü göstermek için son derece heybetli tasarlanmış.” (s.66)

 harbiye nişantaşı

‘Efsane İstanbul-2, Avrupa Yakası ‘ adlı yapıtın harbiye ve Nişantaşı bölgesine ayırdığı bölümde tanıtılan yerler arasında Harbiye Askeri Müzesi, Vedat Tek Evi, Anıt Taşı, Teşvikiye Camii, Maçka Palas ve II. Abdülhamid Çeşmesi yer alıyor.

“.. Padişah Abdülmecid 1853 yılında burada bir mahalle kurulmasını teşvik ettiği için semte Teşvikiye adı verilmiş. Bu olayı bir anıtla duyurmak içinde işte bu anıt taşı dikilmiş.” (s.92)

İstanbul Boğazı-Avrupa

İstanbul Boğazı-Avrupa adlı bölümde tanıtılan yerler arasında Ortaköy, Boğaziçi Köprüsü, Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Rumeli Hisarı, Emirgan, İstinye, Yeniköy, Tarabya ve Sarıyer.

Bebek’in eski ismi “İskeleler” anlamına gelen Rumca “Skallai”iymiş. Kıyıdaki bebek Parkı ve çevresi Boğaz’ın en sevilen yerlerinden biri. Çocuklar parkta oynarken, yetişkinler de kıyıdaki kahvede oturup sohbet ediyor.” (s.121)

Çocukların zevkle okuyup yararlanabileceği bir kitap ‘Efsane İstanbul-2, Avrupa Yakası’ özellikler taşıyor.

Mustafa ASLAN

—————————–

 

Efsane İstanbul-2, Avrupa Yakası, Yazan:Işın Bilgin, İllüstrasyon: Tamer Köşeli, I. Basım:Bemaddy-Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Mayıs 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016