OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Efsane İstanbul-3, Anadolu Yakası

IMAG1568

Efsane İstanbul-3, Anadolu Yakası

Bemaddy -Büyülü Fener Yayınları  “Efsane İstanbul ” adı verilen serinin üçüncü kitabı “Anadolu Yakası” yayımlandı. Efsane İstanbul dizisinin daha önce Avrupa Yakası, ve Tarihi Yarımada adıyla ilk iki kitap yayımlamıştı.

“…Ahşap iskele binası ve kayıkların sıralandığı küçük  liman buraya bir balıkçı köyü havası veriyor. Kocaman gövdeli tarihi çınarın çevresindeki alanda dinlenmek ve bir şeyler yemek için pek çok yer bulunuyor.” (Çınaraltı, s.29)

‘Efsane İstanbul-3, Anadolu Yakası’ adlı yapıtta çocuklara şu başlıklar altında veriliyor:İstanbul Boğazı, Anadolu, Üsküdar, Kadıköy-Moda, Bağdat Caddesi, Prens Adaları, Çocukların istanbul’u..

“İnsanlar otomobiller, Kadıköy’e gelenler, gidenler derken Altıyol her zaman çok kalabalık oluyor. Altıyol’un tam ortasında bulunan Boğa Heykeli, Kadıköy’ün sembollerinden biri haline dönüşmüş. Aslında bu heykel Sultan Abdülaziz tarafından Fransa’da yaptırılmış.” (Altıyol, s.73)

İstanbul Boğazı- Anadolu adı verilen bölümde tanıtılan yerler şöyle sıralanıyor: Anadolu Kavağı, Beykoz, Paşabahçe-Çubuklu, Kanlıca, Anadolu Hisarı ve Göksu, Küçüksu, Kandilli, beylerbeyi Sarayı, Kuzguncuk ve Çınaraltı.

“En büyük ikinci ada olan Heybeliada’nın eski ismi “bakır” anlamına gelen  Halki. Eskiden burada bulunan bakır madenleri nedeniyle bu sim verilmiş. Bugünkü ismi ise…” (Heybeliada, s.131)

‘Efsane İstanbul-3, Anadolu Yakası’ güzel ilimizin Anadolu yakasını çocukların anlayacağı ebevyenlerin de gezilerde yaşadıkları zorlukları ortadan kaldıracak özellikler taşıyor.

Mustafa ASLAN

—————————–

Efsane İstanbul-3, Anadolu Yakası, Yazan:Işın Bilgin, İllüstrasyon: Tamer Köşeli, I. Basım:Bemaddy-Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Mayıs 2015

Updated: 18 Haziran 2015 — 12:25

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016