OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Efsane İstanbul-1, Tarihi Yarımada

IMAG1569Efsane İstanbul-1,

Tarihi Yarımada

Büyülü Fener Yayınları Işın Bilgin’in yazdığı, illüstrasyonları Tamer Köşeli’ye ait olan “Eğlenceli Şehir Rehberi” Dizisinden İstanbul’un tanıtıldığı kitaplardan ilkini okurlara sundu. Çocuklar için hazırlanan yapıtın birincisinde ‘Efsane İstanbul-Tarihi Yarımada’ adını taşıyor. Kitabın her bölümünde Gez, İzle, Tat ve dene bölümleri yer alıyor.

sultanahmet ve çevresi

Yapıt Sultaahmet ve çevresi,Süleymaniye ve Eminönü,  Edirnekapı’dan Vefa’ya, Haliç Kıyıları adlı bölümlerin yanı sıra Rota dışı ve Çocukların İstanbul’u adlı bölümleri içeriyor.

Sultanaahmet ve çevresinin anlatıldığı bölümde tanıtılan yerler arasında ilk olarak Ayasofya Müzesi tanıtılıyor. Ayasofya sözcüğünün anlamının verildiği bu bölümde  müzenin dünya mimarlık tarihi içerisindeki yeri ve yapılış tarihi  çocuklara anlatılıyor. Ayasofya Müzesi’nden sonra Yerebatan Sarayı, Milion Taşı, Sultanahmet Camii, Hipodrom ve Dikilitaşlar, İstanbul Fotoğraf Müzesi, Soğuk Çeşme Sokağı, Topkapı Sarayı,, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Gülhane Parkı, İstanbul El Sanatları  Çarşısı ve Hürrem Sultan Hamamı.

süleymaniye ve eminönü

Süleymaniye ve Eminönü arasında kalan yerler bu bölümde tanıtılıyor. Çemberlitaş, Kapalı çarşı ve  Süleymaniye’den başlayarak aşağı doğru Eminönü’ye inilerek tanıtılıyor, bu bölge. tanıtılan yerler kitapta şöyle sıralanıyor:Çemberlitaş, Kapalıçarşı, Sahaflar Çarşısı, İstanbul Üniversitesi, Süleymaniye Külliyesi, Rüstem Paşa Camii, Mısırçarşısı, Yeni Camii, Çiçek Pazarı, Galata Köprüsü, Büyük Postane Müzesi, Sirkeci Garı ve İstanbul, Demiryolu Müzesi.

edirnekapı’dan vefa’ya

Edirnekapı’dan Vefa’ya adlı bölümdeki yerlerin tanıtımına önce  eski İstanbul’un nasıl bir kent olduğu konusunda bilgi veriliyor. Eski İstanbul’un kentlerini saldırıdan korumak için Bizanslılar tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Edirnekapı’dan Vefa’ya adlı bölümde tanıtılan yerler şöyle sıralanıyor: Edirne Kapısı, Mihrimah Sultan Camii, Kariye Müzesi, Tekfur sarayı, Fethiye Camii, Fatih Külliyesi, Kıztaşı, Valens Su Kemeri ve  Zeyrek Evleri.

haliç kıyıları

Haliç Kıyıları adlı bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Fener Rum Patrikhanesi, Dimitri Kantemir Evi, Demir Kilise, Ayazma Kilisesi, Pterion Hisarı ve Surlar, Anemas Zindanı, Defterdar Camii, Eyüp Sultan Camii, Pierre Loti Kahvesi, Ayvalıkavak Kasrı ve Tersaneleri Uzaktan Görebilirsin.

“Efsane İstanbul -1, Tarihi Yarımada’ adlı yapıt bilgilenmenin yanında, çocukların eğlenerek zevkle okuyabileceği  özellikler taşıyor.

 

Mustafa ASLAN

—————————–

 

Efsane İstanbul-1, Tarihi Yarımada, Yazan:Işın Bilgin, İllüstrasyon: Tamer Köşeli, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Mayıs 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016