OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

EDİSON

111111vEDİSON

Mümin Sekman’ın Çocuklar İçin Başarı Hikayeleri  dizisinin ilk kitabı Edison Hayalini Nasıl Gerçekleştirdi? Alfa Yayınları arasına okura sunuluyor. Yapıtın eğitim danışmanı Dr. Bahar Eriş, öyküleme danışmanı:Şenay Seba ve Luca Tambasco resimleyen olarak belirtiliyor.

Çocuklar için Başarı Hikayeleri oldukça önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Neden mi? Çocukların kendi yaşamlarıyla benzerlikler kurup başarıya doğru adımlar atmasını sağlayabilir. Böyle bir önemli bir konuda hazırlanan kitap çocukların ilgisini çekecek biçimde hazırlandığı görülüyor. Konu başlıkları verilerek Edison’un yaşamından bölümler aktarılıyor.

EDİSON OKULUNUZA GELSEYDİ…

Mümin Sekman’ın Edison Hayalini Nasıl Gerçekleştirdi? adlı yapıtında yer alan kimi başlıklar şöyle sıralanıyor: “Cesaret hiç korkmamak değil, korkarken de ilerlemeye devam etmektir”, Sürekli parlak fikirler peşinde koşan bir çocuk, Sokakta aklına gelen fikirleri hemen işe dönüştürüyordu, Ya bilinen bir yolu öğrenip kullanıyor ya da yeni bir yol icat ediyordu, Her büyük iyiliğin beklenmedik bir ödülü vardır, Öğrendiği her şey, ona yeni fırsat kapıları açıyordu, İlk patentli icadında büyük şok yaşadı, Genç mucit büyük şehre taşınıyor, Hobisini mesleğine çevirmeye karar verdi,”Işık saçan teli” bulmak için uykusuz geçen geceler! Aradıkları cevap hiç tahmin etmedikleri kadar yakındaydı! Dünyanın ilk “ışık gösterisi” başlıyor! İşleri her  zaman iyi gitmedi, ama zorlukları göğüslemeyi de bildi, Çocukluğundan itibaren aşina olduğu yangınlar da peşini bırakmadı! O modern hayatı şekillendiren insanlardan biriydi, Sana tek bir sorumuz var, Edison okulunuza gelseydi, ona neler sorardınız?… Edison’un kulağa küpe yapılacak 10 söz.

Mümin Sekman’ın Edison Hayalini Nasıl Gerçekleştirdi?  adlı yapıtında çocuklara/gençlere Edison gibi bir bilim insanının yaşamını vermekle birlikte siz de bilim insanı olabilirsiniz iletisini yolluyor.

MUSTAFA ASLAN

………………………………….

Edison Hayalini Nasıl Gerçekleştirdi? Mümin Sekman, (Eğitim Danışmanı Dr. Bahar Eriş, Öyküleme Danışmanı:Şenay Seba ve Resimleyen:Luca Tambasco), I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mayıs 2017

Updated: 26 Mayıs 2017 — 09:03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016