OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Edebiyatın K ı s a Tarihi

Edebiyatın K ı s a Tarihi

John Sutherland’ın Edebiyatın Kısa Tarihi adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

“1955 yılında köylü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mao Yan bu romanını doğup büyüdüğü ücra bölgeye adadı. Sarımsak Türküleri binlerce yıldır bereketli bir vadide tarımla uğraşan ve parti bürokratları tarafından sarımsak dışında hiçbir şey ekmeme talimatı verilen bir topluluğun hikayesidir.”(s.337)

 

John Sutherland’ın Edebiyatın Kısa Tarihi adlı yapıtında kırk bölümden oluşuyor. Dünden bugüne edebiyatın  k ı s a  tarihinin verildiği yapıttaki kırk bölümün başlıkları ise şöyle sıralanıyor:

Edebiyat nedir? Efsanevi başlangıçlar MİT, Uluslar için yazılan eserler Destan, İnsan Olmak Tragedya, İngiliz öyküleri Chaucer, Sokakta Tiyatro myster oyunları, Ozan Shakespeare, Kitapların kitabı Kral James İncili, Zincirsiz zihinler metafizikçiler, Ulusların yükselişi Milton ve Spencer, Edebiyatın”sahibi” kim? Basım, yayın ve telif hakkı, “Kurgu evi”,Gezginlerin uzun öyküleri Defoe, Swift ve romanın yükselişi, Nasıl okumalı Dr. Johnson, Romantik devrimciler, En keskin zihin Jane Austen, Sizin için kitaplar değişen okur kitlesi Dev Dickens,Edebiyatta hayat Bronte kardeşler, Battaniyelerin altında edebiyat ve çocuklar, Dekadans çiçekleri Wilde, Baudelaire, Proust ve Whitman, Baş şair Tennyson, Yeni diyarlar Amerika ve Amerika’nın sesi, Büyük pesimist Hardy, Tehlikeli kitaplar edebiyat ve sansür, İmparatorluk kipling, Conrad ve Forster, Ölüm marşları Savaş şairleri, Her şeyi değiştiren yıl 1922 ve modernistler, Kendine ait bir edebiyat Woolf,Cesur Yeni Dünyalar Ütopyalar ve karşı ütopyalar, Sihirbazlık seti Karmaşık anlatılar, Sayfaların dışında, Film, televizyon ve sahnede edebiyat, Absürd varoluşlar Kafka, Camus, Beckett ve Pinter, Çöküş şiirleri Lowell , Plath, Larkin ve Hughes, Renkli kültürler edebiyat ve ırk, Büyülü gerçekçilik Borges, Grass, Rushdie ve Marquez, Edebiyat Cumhuriyeti sınır tanımayan edebiyat, Suçlu zevkler en çok satanlar ve para için yazılan kitaplar, En iyi kim? Ödüller, festivaller ve okuma grupları, Edebiyat ömrünüzde… ve ötesinde.

John Sutherland’ın Edebiyatın Kısa Tarihi adlı yapıtında dünden bugüne edebiyatın yaşadığı serüveni ana hatlarıyla veriyor.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 Edebiyatın K ı s a Tarihi, John Sutherland,Çeviri:Tufan Göbekçin, I. Basım:Alfa Yayınları, Nisan 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016